Gündem Haberleri

  Hatiboğlu, meğer Çetin'i kandırmış

  Hürriyet Haber
  23.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hayali önergeyi işleme koyarak Genel Kurul'da büyük tartışma yaratan FP'li TBMM Başkanvekili Yasin Hatiboğlu'nun, TBMM Başkanı Hikmet Çetin'i kandırdığı öne sürüldü. Çetin, önceki günkü oturum öncesi Hatiboğlu''na, ‘‘Önerge işleme konulamaz. Tereddüdünüz varsa kürsüye ben çıkayım’’ mesajını gönderdi. Ancak Hatiboğlu, tereddüt iletmeden kürsüye çıktı ve önergeyi içtüzüğe aykırı bir şekilde işleme koydu.

  Çetin, önceki gün gergin saatlerin yaşanmasının ardından Hürriyet'in sorularını yanıtladı. Çetin, erteleme önergesine karşı tavrını öğrenmek üzere Hatiboğlu ile temas kurdu. Bürokratlar vasıtasıyla yapılan temaslarda Çetin, Hatiboğlu'na, ‘‘İçtüzük'te açık olduğu söyleniyor. Ancak bir karar nasıl alınmışsa kaldırılması da aynı şekilde olur. Bu konuda tereddütünüz varsa kürsüye ben çıkayım’’ mesajını iletti.

  Çetin, Hatiboğlu'nun bu konuda tereddüdü olmadığını, bu nedenle de kürsüye kendisinin çıktığını söyledi. ‘‘Eğer tereddüdü olduğunu bilseydim kürsüye ben çıkardım’’ diyen Çetin, şunları söyledi:

  ‘‘Hatiboğlu'na, profesör Erdoğan Teziç'in hukuki mütalaasını da gönderdim. DTP'nin önergesini de Anayasa Komisyonu'na havale ettim. Hatiboğlu'na, DTP'nin önergesi Başkanlık tarafından gönderilmedi. Tereddütü olmadığını düşündüm. Ancak Genel Kurul'u açtığında önergeyi işleme koydu ve usul tartışması açtı.

  Bunun üzerine verilen arada kendisini aradım. Kendisine, yanlış bir işlem yaptığını, bunu düzeltmesi gerektiğini söyledim. Bunu yapamayacağını belirterek, kürsüye benim çıkmamı istedi. Ben de kendisinin yaptığı yanlışı, benim düzeltemeyeceğimi ifade ettim.’’  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı