Dünya Haberleri

  Hatemi'den sükünet çağrısı

  Hürriyet Haber
  14.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İran'da Tahran Belediye Başkanı Gulam Hüseyin Karbasçi'nin tutuklanmasıyla başlayan ve ılımlılarla radikal kanadı karşı karşıya getiren gerginlik tırmanırken, Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi halka yaptığı çağrıda olayların daha fazla büyümemesi için her türlü protestodan uzak durulmasını istedi.

  Bu arada Karbasçi'nin avukatı Bahman Keshavarz mollaların hakim olduğu yargı bürokrasisinin müvekkili ile görüşmesine izin vermediğini ve Karbasçi'ye kendini savunma hakkı tanınmadığını ileri sürdü. Cumhurbaşkanı Hatemi başkanlığında toplanan İran hükümeti dün televizyondan yayınlanan açıklamasında Karbasçi'yi destekleyen gösteri ve yürüyüşlerin iptal edilmesini istedi. Hükümet açıklamasında ülkenin birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğu böyle bir dönemde bu tür eylemlerin yanlış olacağı ifade edildi. Dini lider Hamaney'in son olayları önlemek için gerekli önlemleri almamasından üzüntü duyulduğu özellikle vurgulandı.

  Buna karşın Hatemi kabinesindeki İçişleri Bakanı Abdullah Nuri, Tahran Üniversitesi öğrencilerinin Karbasçi lehine gösteri yapmaları için istedikleri izni verdi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı