HATAY HABERLERİ

Hatay'daki yasa dışı dinleme davası

AA / İsmihan Özgüven
23.01.2015 - 15:41Son Güncelleme :

- İstihbarat Şube Müdürlüğünde görevli 47 polis hakkında hazırlanan iddianamede sanıkların, ''Özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği, kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları kayıt etmek, hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek'' suçlarından 6 aydan 8 yıla kadar değişik oranlarda hapis cezasına çarptırılması istendi -İddianamede sanıkların, değişik unvan ve meslek kesiminden çok sayıda kişiyi, ''terör örgütü veya organize suç örgüt üyeliği, 'ihaleye fesat karıştırma, çek senet, uyuşturucu faaliyetler'' gibi gerekçelerle ve ancak suç-kişi arasında bir illiyet bağı kurulmadan ve zaman zamanda sahte isim ve adres kullanılarak dinlendiği belirtildi

YEREL HABERLER HATAY

AA / İsmihan Özgüven

HATAY (AA) - Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğünde görevli 47 polis hakkında hazırlanan iddianamede, sanıkların, ''Özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği, kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları kayıt etmek, hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek'' suçlarından 6 aydan 8 yıla kadar değişik oranlarda hapis cezasına çarptırılması istendi.

Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mustafa Çiğdem'in hazırladığı iddianamede, aralarında MHP Milletvekili Adnan Şefik Çirkin'in de bulunduğu 13 mağdur ve 28 müşteki yer alıyor. Yasa dışı dinlemelere ilişkin detaylı bilgilerin yer aldığı iddianamede Milletvekili Çirkin'in "selefilik terör örgütü"yle ilgili, farklı kimlikler üzerinden de çeşitli tarihlerde usulsüz dinlendiğine dair bilgiler bulunuyor.

Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, "Usulsüz dinleme faaliyetlerinin milletvekili, emekli hakim, muhtelif rütbedeki emekli asker, iktidar ve muhalefetteki partilerin taşra organlarının mensupları, muhtelif rütbedeki polisler, muhtelif unvanlardaki kamu yöneticileri, belediye başkanı ve mahalli idarelerin atanmış yöneticilerini de kapsayacak şekilde, 'terör örgütü üyeliği', 'organize suç örgüt üyeliği', 'ihaleye fesat, çek senet, uyuşturucu faaliyetler' gibi gerekçelerle ve ancak suç-kişi arasında bir illiyet bağı kurulmadan ve zaman zamanda sahte isim ve adres kullanılarak gerçekleştirildiği" görüşüne yer veriliyor.

İddianamede, Hatay Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğünce yapılan iletişimin tespit edilmesi, dinlenmesi, kayda alınması ve sinyal bilgilerinin değerlendirilmesi çalışmalarıyla ilgili önleme dinlemeleri faaliyetlerinde usulsüzlüklerin tespit edildiği ifadesi yer alıyor.

Söz konusu dinleme eylemlerinin yaygın, sistemli ve organize bir şekilde yapıldığı kanaatinin oluştuğu vurgulanan iddianamede "Bu açıdan bakıldığında bu eylemlerin 'anayasal düzenin işleyişine' yönelik mahiyet taşıyıp taşımadığı yönünden değerlendirilmesi gerektiği, dolayısıyla 'araç fiillerin değil amaç fiillerin' üzerinde durulmasının uygun olacağı" kaydediliyor.

İddianamede sanıkların 6 aydan 8 yıla kadar değişik oranlarda hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Yasa dışı dinlemelere ilişkin davanın 20 Nisan'da görülmeye başlanacağı öğrenildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hatay haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Hatay ilinden Hatay'daki yasa dışı dinleme davası hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Ocak 2015 tarihinde saat 15 41’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hatay'daki yasa dışı dinleme davası haberi güncellenecektir.

HATAY NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:51
 • Guneş
  07:32
 • Öğle
  12:40
 • İkindi
  15:14
 • Akşam
  17:29
 • Yatsı
  18:59
Sayfa Başı