"Gila Benmayor" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Gila Benmayor" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Gila Benmayor

Hatay'daki orman yangını Suriye’ye de sıçradı

HATAY’ın Yayladağı İlçesi’nde enerji nakil hatlarının birbirine sürtünmesi sonucu çıkan kıvılcımların neden olduğu ve Suriye tarafındaki ormanlara da sıçrayan yangın kontrol altına alındı.

Dün saat 14.00 sıralarında ilçeye bağlı Suriye sınırı yakınındaki Çabala Köyü Kızılçat Mevkii'nde başlayan ve 100 hektarlık ormanlık alanda etkili olan yangın, komşu ülke Suriye'ye de sıçradı. Sınırın her iki tarafındaki alevler, yapılan müdahalelerin ardından kontrol altına alındı. Elektrik nakil hattında, tellerin rüzgarın etkisiyle birbirine değmesi sonucu çıkan kıvılcımın neden olduğu belirtilen yangına, Adana Orman İşletme Bölge Müdürlüğü ve Suriye’ye ait 3 helikopter ile Hatay, Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Kilis’ten gelen 37 arazözle müdahale edildi. Asker ve köylüler de orman ekiplerine destek verdi. Bazı anlar havanın rüzgarlı olması nedeniyle müdahale güçleşti. 2 itfaiye erinin dumandan etkilendiği yangının verdiği zararın, söndürme çalışmalarından sonra belirlenebileceği, soğutma çalışmalarının sürdüğü belirtildi.

 

X