Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hatay'da su baskını nedeniyle uçuşlar iptal

  A.A
  29 Ocak 2012 - 19:05Son Güncelleme : 29 Ocak 2012 - 21:25

  Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Hatay Havaalanı Müdürü Metin Keskinöz, aşırı yağışların etkisiyle havaalanı pistinin su altında kalması nedeniyle uçuşların iptal edildiğini belirtti.

  Keskinöz, kentte yaklaşık bir haftadır etkili olan sağanağın ardından havaalanı pistindeki suyun tahliye olmadığını, bu nedenle de pistin su altında kaldığını söyledi.

  Pistteki suyun tahliyesi için Devlet Su İşleri ekiplerinin çalışma başlattığını anlatan Keskinöz, “Aşırı yağışların etkisiyle havaalanı pistinin su altında kalması nedeniyle bugünkü uçuşlarımız iptal edildi. Şu anda tahliye çalışmaları devam ediyor. Suyun pistte neden biriktiği konusunda da çalışmalar yapıyoruz. Büyük ihtimalle pistteki tahliye kanallarında tıkanıklık söz konusu. Çalışmalar yarına kadar tamamlanmazsa yarınki uçuşlarımızı da iptal edebiliriz” diye konuştu.

  VALİLİKTEN AÇIKLAMA

  Hatay Valiliği uçuşların yarın da iptal olduğunu bildiren yazılı açıklama yaptı.

  Valilik resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, geçen yıl metrekareye bin 50 kilogram yağış düşerken, son bir ayda metrekareye 430 kilogram yağış düştüğü açıklandı.

  Son günlerde gerçekleşen aşırı yağışların normalin iki katından fazla olduğunun belirtildiği açıklamada, şöyle denildi:

  "21 - 22 Ocak tarihinde yağan karlar, 27-29 Ocak 2012 tarihleri arasındaki yağmurlarla hızla erimiştir. Ayrıca Güzelburç Beldesi’nde Asi Nehri yatağında vatandaşlar tarafından yapılan ve sulama amaçlı olarak kullanılan toprak bent, aşırı yağışların oluşturduğu göllenmenin tahliyesini yavaşlatmıştır. Tüm bunların sonucunda, havaalanı bölgesinde uçuşların 2 gün ertelenmesine neden olacak derecede sular yükselmiştir.

  Başta Güzelburç Beldesi’nde Asi Nehri yatağında vatandaşlar tarafından yapılan ve suların tahliyesini engelleyen bendin açılması çalışmaları olmak üzere; DSİ, İl Özel İdaresi, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile Havaalanı Meydan Müdürlüğü tarafından gerekli çalışmalar yürütülmektedir."


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı