HATAY HABERLERİ

Hatay'da Noel kutlamaları

AA / İsmihan Özgüven
25 Aralık 2014 - 13:42Son Güncelleme : 25 Aralık 2014 - 13:42

- Vali Topaca, Ortodoks Kilisesi'ni ziyaret ederek Hristiyanların bayramını kutladı - Topaca: "Hatay, çoğunluğun azınlığı koruduğu, ona hoşgörüyle baktığı bir şehir. Din varsa orada hoşgörü, karşılıklı saygı ve birbirine tahammül etme vardır"

AA / İsmihan Özgüven

HATAY (AA) - Noel Bayramı kapsamında Hatay'daki Ortodoks Kilisesi'nde düzenlenen törene katılan Vali Ercan Topaca, Hristiyanların bayramını kutladı.

Vali Topaca, bayramlaşma kapsamında CHP Hatay Milletvekilleri Mehmet Ali Ediboğlu, Hasan Akgöl, Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya ile ziyaret ettiği kilisede Antakya Ortodoks Kilisesi Cemaat Vakfı Başkanı Fadi Hurigil ile görüştü.

Hurigil'den kilise ve kentte yaşayan Hristiyan vatandaşlarla ilgili bilgi alan Topaca, burada yaptığı konuşmada Noel Bayramı'nın barış, huzur ve hayır getirmesini diledi.

Antakya'nın birlikte yaşamanın en güzel sergilendiği yer olduğunu ifade eden Topaca, şöyle devam etti:

"Hatay, çoğunluğun azınlığı koruduğu, ona hoşgörüyle baktığı bir şehir. Din varsa orada hoşgörü, karşılıklı saygı ve birbirine tahammül etme vardır. Bizim dinimiz İslam dininde hoşgörü en temel esaslardan birisidir. Peygamber efendimiz de bunu her ortamda hadisleriyle ifade etmiştir. Sadece Müslüman'a değil aynı zamanda başka dinlerden olana da tahammül, onları hoş görme, onların serbestçe ibadetlerini yapma konusunda kurallar ortaya koymuştur. Peygamber efendimizin koyduğu kurallar dalga dalga bütün tarih boyunca İslam coğrafyasında esas alınmış bizim ülkemizde yaşayan az sayıda da olsa başka inançtaki insanların ibadetlerini serbestçe yapabilmeleriyle ilgili her türlü tedbir alınmıştır. Bunun en güzel örneklerinden birisi de kilise içerisinde yer alan Osmanlı padişahları tarafından gönderilen fermanlardır. Birlikte yaşamayı bize adeta göstererek, kural haline getirerek herkesin kaynaşmasını, birbirine hoşgörüyle bakmasını, diğerinin ibadetini yapacağı işleri dini anlamda koruma altına alma kültürümüz var. Bugün biz aynı kültürü, anlayışı devam ettiriyoruz."

Birlik ve düzen bozulunca ne ibadetin, ne ticaretin, ne sağlığın ne de refahın kalacağını belirten Topaca, hangi dinden olursa olsun ibadetini yapıyorsa, inancını yaşıyorsa o kişiden zarar gelmeyeceğini vurguladı.

Topaca, "Bir insan inanç bakımından eksikse, ona kendi inancının değerleri, hoşgörüsü, saygısı anlatılamamışsa o insan tehlikelidir. Bu mekanların, camilerin, kiliselerin, havraların korunması, serbestçe faaliyetlerini devam ettirmesi, insanımızı aydınlatması için gerekli tedbirleri hep beraber alıyoruz, almaya da devam edeceğiz" diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Savaş da Hatay'ın mağara kilisesinin bulunduğu, Anadolu'nun ilk camisinin yer aldığı önemli bir il olduğunu söyledi. Buradaki üç semavi dinin temsilcilerinin birbirine gönülden bağlı olduğunu ifade eden Savaş, Ortadoğu'da yaşananlardan kentin minimum etkilenmesinin buradaki kardeşlik ortamından kaynaklandığını kaydetti.

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu ile Antakya Ortodoks Kilisesi Cemaat Vakfı Başkanı Fadi Hurigil'in de konuşmasının ardından kilise bahçesinde hatıra fotoğrafı çektirildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Hatay haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Hatay haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Hatay'da Noel kutlamaları haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  HATAY NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:05
  • Guneş
   05:48
  • Öğle
   12:50
  • İkindi
   16:33
  • Akşam
   19:32
  • Yatsı
   21:01
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı