Gündem Haberleri

  Hatay'da 'insansız hava aracı' muamması

  HATAY, (DHA)
  20.10.2015 - 14:18 | Son Güncelleme:

  Suriye sınırındaki Hatay'ın Kumlu İlçesi kırsalında, güvenlik birimlerince, insansız hava aracı iddialarıyla ilgili olarak kapsamlı arama başlatıldı. Hatay Havaalanı ile Kumlu İlçesi'nin Gülova Mahallesi arasındaki mısır tarlasında bulunan ABD'ye ait İHA'da, Adana'daki İncirlik Üssü'nden bölgeye giden uzmanların da yer aldığı ekip detaylı bir inceleme yaptı. İncelemenin ardından İHA'nın parçaları brandaya sarıldıktan sonra TIR'a yüklendi.

  Dün akşam yapılan bir ihbar üzerine sınıra 10 kilometre uzaklıktaki Gülova Aktaş köyü bölgesinde arama yapan jandarma bir bulguya rastlamadı. Sabah gün ağardıktan sonra başlayan aramalar sürerken, bu aramanın 'İnsansız hava aracı olabileceği değerlendirilen' bir çerçevede olduğu belirtildi. Köyden bazı kişiler de akşam saatlerinde bir hava aracının düştüğünü duyduklarını belirtti.

  Suriye sınırında Kilis ili sınırlarında da 16 Ekim'de bir insansız hava aracı, Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı uçaklar tarafından düşürülmüş, ancak bunun hangi ülke veya gruba ait olduğu belirlenememişti.  TSK: Hava aracı düşürüldüTSK: Hava aracı düşürüldü

  ABD'Lİ UZMANLAR DA GİTTİ
  ABD'ye ait olduğu bildirilen İHA'nın bulunduğu noktanın belirlenmesi üzerine, Adana'daki İncirlik Üssü'nden ABD Hava Kuvvetleri'ne bağlı uzmanlar da olay bölgesine gitti. İHA'nın bulunduğu yere gazetecilerin ulaşması da engellendi.Arızalanıp indiği ya da düştüğü belirtilen İHA hakkında resmi yetkililer henüz bir açıklama yapmadı. Bu arada İHA'ya kumanda merkezinden zorunlu iniş yaptırılabilmesi için düz bir zemin veya asfalt yol olması gerektiği belirtildi.

  Hatayda insansız hava aracı muamması

  İHA PARÇALARI TIR'A YÜKLENDİ

  Hatay Havaalanı ile Kumlu İlçesi'nin Gülova Mahallesi arasındaki mısır tarlasında bulunan ABD'ye ait İHA'da, Adana'daki İncirlik Üssü'nden bölgeye giden uzmanların da yer aldığı ekip detaylı bir inceleme yaptı. İncelemenin ardından İHA'nın parçaları brandaya sarıldıktan sonra TIR'a yüklendi.Yükleme sırasında Jandarma Özel Harekat Timleri de çevrede geniş güvenlik önlemi alırken, parçaların nereye götürüleceği hakkında bir açıklama yapılmadı.

   

  Etiketler: predator
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı