Gündem Haberleri

  Hatay’da esnaf tehdit ediliyor

  Hürriyet Haber
  26.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, “Hatay’a yerleştirilmiş olan özellikle El Kaide bağlantılı bazı sığınmacılar esnafı tehdit eder, hiçbir para ödemeden hizmet satın alır hale gelmiş durumda. Bu kişilerin esnaftan haraç aldığı, ideolojik olarak beğenmedikleri imamlara baskı yaptıkları, itidal telkin eden imamlara daha radikal söylemler için tehditlerde bulundukları ifade ediliyor” iddiasında bulundu.

  Finansal destekten El Kaide yararlanıyor

  Gaziantep’teki bombalamanın ardından kente giden Oran, bölgeyle ilgili hazırladığı ve Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na sunduğu raporda, “Afganistan, Libya, Sudan, Pakistan ve Suriye’de savaş deneyimi olan El Kaide militanları da ülkemize sızmış durumda. Yani fiili durumda bu insanlara verilen askeri, lojistik, finansal destekten El Kaide gibi bir terör örgütü de yararlanıyor” ifadelerini kullandı. Oran’ın raporu özetle şöyle:

  Muhaberat ajanları da var

  “70 bin kadar Suriye kökenli sığınmacının Türkiye’de olduğu tahmin ediliyor. Sığınmacıların yaklaşık 11 bin kadarı Gaziantep’te. Gelen sığınmacıların kimlikleri, geçmişleri, ne yaptıkları ve mensup oldukları yapılar bilinmiyor. Büyük bir istihbarat ve kontrol zafiyeti var. Sınırlarımızdaki giriş çıkışın kontrolsüz olması nedeniyle sığınmacılar arasında Özgür Suriye Ordusu, PKK, Esad’ın Muhaberat ajanları var.

  Güvenlik felç olmuş durumda

  Gaziantep’te yaşanan olay ‘Güvenlik Boşluğu, İstihbarat Zafiyeti, Koordinasyon Eksikliği, Organizasyon Bozukluğu ve Operasyon Yetersizliği’ başlıklarında ortaya çıkan bir tablo. Bütün bunlar hükümetin beceriksizliği, basiretsizliği ve kifayetsizliğini gösteriyor. Hükümet kontrolü kaybetmiş, güvenliği sağlayamaz bir durumda. Milletvekilleri emniyet müdürleri ile kavga ediyor. İstihbarat teşkilatları birbirleriyle mücadele ediyor. MİT ile Emniyet İstihbarat arasında derin bir güven bunalımı var. TSK’dan, MİT’e, Emniyetten, Hükümet yetkililerine kadar herkes felç olmuş durumda.”                   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı