Gündem Haberleri

  'Hatay’da 7 ve üzerinde deprem olacak'

  27 Ocak 2009 - 15:41Son Güncelleme : 27 Ocak 2009 - 17:42

  Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü eski müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara uyardı: Hatay’da 7 ve 7’nin üzerinde bir deprem eninde sonunda olacak

  'Deprem Dede' olarak tanınan, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü eski müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, bir deprem ülkesi olan Türkiye’de bu gerçeğin kabullenilmesi gerektiğini söyledi, “Altını çiziyorum. Hatay’da gecikmiş bir deprem vardır. Küçük küçük sarsıntılar oluyor, ama yeterli değil. Altını önemli çiziyorum; Hatay’da 7 ve 7’nin üzerinde bir deprem eninde sonunda olacak. Bu gerçeği kabul edelim ve gerekeni yapalım” dedi.

  Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Projesi kapsamında Hatay’ı ziyaret eden Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Hatay Valiliği Brifing Salonu’nda İlçe Kaymakamları, Milli Eğitim Müdürü Şenol Genç, Müftü Mustafa Sinanoğlu, Mahalli İdare Temsilcileri, Oda Başkanları ve gazetecilerle bir araya geldi. Deprem gerçeğini herkesin kabul etmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Işıkara, “Hedefimiz insanları enkazlardan kurtarmak değil, enkaz altında kalmayı önlemek. Bu nedenle projemize muhtarların, öğretmenlerin ve din görevlilerinin destek vermesini istiyoruz. Mevcut proje 2007 Ocak ayında İstanbul’da başladı. Şimdi de tüm Türkiye’ye dalga dalga yayılması sağlanıyor” dedi.

  HATAY DEPREM VE SELE AÇIK

  Hatay’ın birinci derece deprem bölgesinde bulunduğunu kaydeden Prof. Dr. Işıkara şöyle devam etti:
  “Hatay depremlere, sele açık bir bölgede. Bu nedenle hepimiz deprem olur mu diyeceğimize, deprem gerçeğini kabul etmeli ve ona göre hareket etmeliyiz. Türkiye bir depremler ülkesi, bu anlamda Hatay da birinci derece deprem kuşağında. Hatay’da gecikmiş bir deprem vardır. Küçük küçük sarsıntılar oluyor, ama yeterli değil. Altını önemli çiziyorum; Hatay’da 7 ve 7’nin üzerinde bir deprem eninde sonunda olacak. Bu gerçeği kabul edelim ve gerekeni yapalım. Antakya’ya baktığımda yamaçlarda yapılar olduğunu görüyorum, muhtemel bir depremde bu yamaçlarda bulunan evler hem sel tehlikesi altında hem de heyelan. Bu nedenle kentsel dönüşüme ağırlık verilmeli, bunu yaparken de tarım arazileri yapılaşmaya açılmamalıdır.”

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 44 Yorum }
  • CEREN KILIÇ 27.1.2009 19:13:53
   e hani büyük İstanbul depremini bekliyorduk şimdi nereden çıktı Hatay. amaaan milletin bir sürü derdi var bir de bunlar çıkıyor,şu olacak bu olacak..ee bir çözüm sunuyorlar mı yok ancak felaket tellallığı..
  • hamsinin biografisi 27.1.2009 18:55:28
   türkiyede deprem olabilecegini herkes biliyor
  • cem ataman 27.1.2009 17:46:25
   Biz Turklere birsey olmaz; sadece oluruz!!! <br>O kadar da olacak!<br>Hem kalan saglar da bizimdir...<br>
  • Bekir Samsun 27.1.2009 17:44:53
   Acil onlemler alinmasi lazim, yillardir denir ama nafile. Bizde isler, yapilanma kaplumbaga gibi ilerliyor. Bir de adam sendecilik ve de tevekkulcu bir milletiz, elimizden gelen tum onlemleri almadan herseyimizi Allah'a havale ederiz! Sormuslar deveye neden boynun egri, demiski nerem dogru!. Aynen!.
  • yuksel kocaman 27.1.2009 17:43:58
   ya erbaa,ladik,niksar,çankırı....bunlar da 7.0 nin üzerinde deprem üretmiş ama günü 20 sene gecikmiş,bunlarıda ikaz edelim....
  • fahrettin gözükan 27.1.2009 17:37:22
   Deprem kahinleri konuşmasa olmuyor,onlar konuştukca insanların huzursuzluklarından zevk alıyorlar.Kendilerine ilgi odağı arıyorlar.Bazı cıkarcılara da menfaat, kazanç sağlıyorlar.
   
  HaberlerFenerbahçeGalatasarayPKKburçniobeAziz YıldırımNusaybin