Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hatalı misilleme

  Hürriyet Haber
  30 Mayıs 2011 - 00:00Son Güncelleme : 30 Mayıs 2011 - 09:18

  ABD’nin 2 Mayıs’ta düzenlediği sürpriz bir operasyonla El Kaide lideri Usame bin Ladin’i öldürmesinin ardından Afganistan’da hız kazanan Taliban saldırılarına NATO’nun yaptığı misillemeler trajik sonuçlara yol açıyor.

  Helmand eyaletinde polis üniformalı bir Taliban intihar komandosu önceki gün Amerikan deniz piyadelerinin üssüne saldırdı. Saldırıda NATO’nun kuzey eyaletleri komutanı Alman general Markus Kneip ve Helmand Valisi Abdülcebar Takva yaralandı, Afgan komutanlar General Davud Davud ile General Şah Cihan Nuri ve 2 Alman askeri öldü, NATO’nun cevabı gecikmedi.

  Ancak NATO roketlerinin adresi yine yanlıştı. Taliban savaşçılarını hedef alması gereken saldırıda sivillerin yaşadığı iki ev vuruldu, evdeki 12 çocuk ve 2 kadın hayatını kaybetti. Afgan bölgesel yönetim sözcüsü Davud Ahmedi NATO saldırısında vurulan iki evde ölenlerin 5 kız, 7 oğlan çocuğu ve iki kadın olduğunu açıkladı. Çoğu çocuk 10 kişi de yaralandı.

  HAREKATIN ARDINDAN ORTAYA ÇIKAN KORKUNÇ GÖRÜNTÜLER

  NATO sözcüsü Tim James saldırının gerçekleştiği yere bir ekip gönderildiğini ve olayın araştırıldığını açıkladı. Saldırıda yakınlarını kaybedenler ise öfkeliydi. Sera Kala köyünden Helmand’ın başkentine taşıdıkları cesetleri gazeteciler ve yetkililere gösteren köylüler, “Bunlar mı Taliban?” diye haykırdı.

  NATO liderliğindeki Uluslararası Güvenlik Destek Gücü'nden (ISAF) John Toolan ise "ISAF komutanı General David Petraeus ve koalisyon adına Nevzad bölgesindeki olayda 9 sivilin ölümü için özür dilediğini" belirtti.

  Karzai’nin sabrı taştı

  Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, onlarca sivilin öldüğü NATO harekatının ardından tepkisini ortaya koymakta gecikmedi. Karzai, Savunma Bakanı Abdülrahim Vardak’ın en kısa zamanda NATO’nun gece operasyonlarının başına geçmesini talep etti.

  Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ABD'nin, Karzai'nin endişelerini "çok ciddiye aldığı" belirtildi. Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney, ABD Başkanı Barack Obama'yı Missouri eyaletine götüren uçakta yaptığı açıklamada, Karzai'nin birçok kez sivil kayıplardan endişe duyduğunu belirttiğini ve aynı endişeyi paylaştıklarını söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı