Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Hatalı çipin bedeli ağır olacak

  Hürriyet Haber
  03.02.2011 - 17:15 | Son Güncelleme:

  Intel’in ikinci nesil Core i işlemcileri için hazırladığı yongasetlerinde hata bulundu.

  Silikon vadisinin en büyük firmaların Intel yaptığı açıklama ile 2. nesil Core serisi işlemciler için geliştirdiği yongasetlerinde hata olduğunu duyurdu. Ürünlerin toplanması, değişimi ve diğer masraflar hesaplandığında firmanın 700 milyon dolar zarar edeceği tahmin ediliyor.

  Yongasetleri bilgisayarlar bileşenleri arasındaki iletişimi sağlayan en önemli parça. Yeni bir işlemci çıktığında işlemci firmaları beraberinde yongasetini de piyasaya sürüyorlar. Intel’in son olarak çıkardığı Sandy Brideg kodadlı ikinci nesil Core i işlemcileri destekleyen P67 ve H67 yongasetlerinde hata bulduğunu açıklaması ise OEM ve anakart üreticilerini şoke etti.

  Intel’in yaptığı duyuruda şunları söyledi. "Devam eden kalite teminatının bir parçası olarak Intel Corporation, yeni piyasaya sürülen, Cougar Point kodadlı Intel 6 Serisi yongasetinde bir tasarım hatası bulmuş ve silikonda düzeltmeye gitmiştir. Bazı durumlara yongasetinin içindeki Serial-ATA (SATA)  yuvaları zamanla bozularak SATA bağlantılı sabitdiski, DVD-sürücüsü gibi cihazların performansını ve çalışmasını etkileyebilmektedir. Sorundan etkilenmiş olabilecek yongasetlerini satın alan bilgisayar üreticileri ve Intel müşterileri için Intel etkilenmiş yongasetlerinin iadesi konusunda OEM iş ortakları ile beraber çalışacaktır. Intel, gerekli olan anakart ve sistemlerde modifikasyon veya değişim için destek vermeyi planlamaktadır."

  Intel’in tahminlerine göre bu hata firmaya yaklaşık 700 milyon dolara mal olacak. Yaklaşık 100.000 yongaseti üretiminden sonra sorunun keşfedilmesi rakamın bu denli büyuük olmasının en önemli sebebi.

  Öte yandan anakart firmaları da Intel’in bu açıklamasından sonra teker teker harekete geçmeye başladılar. Dünyanın en çok satan anakart üreticilerinden biri olan MSI, Intel’in yongasetlerinin hatalı olduğunu duyurmasının üzerinden henüz 24 saat geçmeden etkilenmiş olabilecek anakartlarının satışını durdurduğunu açıkladı.

  Firma hali hazırda bu anakartları alan kullanıcılara iki alternatif sunacak. Bunlardan ilki hatalı anakartları, aynı anakart veya daha üstün özellikli bir anakart ile değiştirmek. Intel’in Şubat ayı içersinde sağlam yongaları hazır edeceği düşünülürse bu kullanıcılar için kısa bir bekleyiş demek. MSI bu süre zarfında kullanıcıların Intel’in SATA II yuvaları yerine MSI anakartlarda bulunan SATA III yuvalarını herhangi bir performans veya veri kaybı olmadan sorunsuz olarak kullanabileceğini söyledi. Firma değişim istemeyen kullanıcılara ise ikinci alternatif olarak para iadesi yapacağını açıkladı. MSI’ın bu açıklamasının ardından diğer anakart üreticilerinin de benzer bir değişim programına gitmesi bekleniyor.

  Anakartlar dışında bu problemden ikinci nesil Intel Core i işlemcili dizüstü bilgisayarların da etkilendiği söyleniyor. Bu dizüstü bilgisayarlar Türkiye’ye henüz yeni gelmeye başladığı için sorunun Türkiye pazarını çok fazla etkilemeyeceği tahmin ediliyor. MSI Türkiye’nin dizüstü bilgisayardan sorumlu ürün müdürü Bora Demirkan, Türkiye’de satılacak olan ikinci nesil Core i işlemcili tüm dizüstü bilgisayarların hatasız Intel yongaseleri ile geleceğini açıkladı. Raflarda ürünleri bulunan dizüstü bilgisayar üreticilerinden ise şimdiye kadar net bir açıklama yapılmış değil.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı