« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hatalı çıkış kuralı yumuşadı

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği, 27 Temmuz'da başlayacak olan Londra Olimpiyat Oyunları öncesi hatalı çıkış kuralını yumuşattı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Buna göre çıkış sırasında elleri yerden, ayakları çıkış bloklarından ayrılmayan atletler, hatalı çıkış yapmış sayılmayacak.

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği, son dönemde hatalı çıkış kuralını çok katı bir hale getirmişti. Buna göre bir atletin diskalifiye olması için tek bir hatalı çıkış yapması yeterli oluyordu. Nitekim rekortmen sprinter Usain Bolt, geçen yıl Daegu'da düzenlenen Dünya Şampiyonası'nda, bu kural nedeniyle şampiyonluk unvanını koruyamamıştı.

BOLT DA BU HATAYA DÜŞMÜŞTÜ - FOTO GALERİ

Bolt'un diskalifiye olması sonrası, kural yoğun şekilde eleştirildi. Zira atletlerin çıkış işareti verilmeden önce, kıpırdanmaları bile diskalife edilmelerine yol açabiliyordu.

BOLT'TAN TARİHİ HATA - WEB TV

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği, eleştiriler üzerine Londra Olimpiyat Oyunları öncesi hatalı çıkış kuralını yumuşattı. Buna göre atletler elleri yerden, ayakları çıkış bloklarından kesilmeden hatalı çıkış yapmış sayılmayacak. Bu sayede atletlerin üzerindeki baskının biraz olsun azalacağı düşünülüyor. Tüm atletleri yeni kurala hazırlıklı olmaya çağıran yetkililer, yeni kural sayesinde hatalı çıkış ile ilgili tartışmaların azalacağı görüşünde.

BOLT DİSKALİFİYE EDİLDİ

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler