« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hatalar zinciri

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Kaptan Orhan, Altay’ın 1. Lig’den düşmesinin nedenlerini anlattı

Herkese eşit davranan, futbolu bilen, futbolcuyu anlayan bir

yöneticinin eksikliğini hissettik.

18 yaşındaki gençlere, (Büyük futbolcusun) gazı verildi. Altlarında son model arabalarla şımardılar.

Antalya'da en az beraberlik alabilirdik. Bizi, (Merak etmeyin, G.Saray yenecek) diye yumuşattılar.

ALTAY'da 11 yıldır forma giyen, ikinci kez küme düşmenin acısını yaşayan Kaptan Orhan, Hürriyet EGE'ye içini döktü. İşte Orhan'ın ağzından, Altay'daki çöküşün nedenleri:

DENGELER BOZULDU ‘‘Başımızda Futbol Sorumlusu yoktu. Herkese eşit davranan, futbolu bilen, futbolcuyu anlayan bir yöneticinin eksikliğini hep hissettik. 25 puanımız varken, Başkan Nafiz Zorlu'ya sorunumuzu anlattım. Tanzer Sencer'in gelmesiyle biraz rahatladık, ama artık çok geçti. Üst üste yapılan antrenör değişiklikleri de takımdaki dengeleri alt üst etti.

SUİSTİMALLER ARTTI Celal Bölgen, Turgut Uçar ve Reha Kapsal çok iyi niyetliydi. Toleranslı davrandıkça, suistimaller arttı. Bazı futbolcuların takımla hiç ilgisi yoktu. Başkan Zorlu'ya altı ay önce, (Bizim için bile duygusal davranmayın, radikal kararlar alın) dedik. Ümit Kayıhan'ın takımın durumu iyiyken gönderilmesi de hataydı.

KARAKTER Altyapı ile üstyapı arasındaki sürtüşme inanılmaz boyutlara tırmandı. 18 yaşındaki gençlere, (Büyük futbolcusun) gazı verildi. Altlarında son model arabalarla şımardılar. Bazı kişiler haketmeden çok şey kazandı. İyi futbolcu yetiştirmek yetmez, karakter de önemli. Nafiz Zorlu'nun büyük hedefleri var. Çalıştığı kişiler, bu hedefleri ulaşacak isimler değildi.

HESAP SORMALI Yönetim istikrarlı olmalı. Güven vermeli, hesap da sormalı. Kulübüne zarar veren futbolcuyu bağrına basan yönetici olmaz. Düşmek acı bir ders oldu. Ama belki de Altay'da kaybolan geleneklerin, aile havasının yeniden geriye gelmesi için iyi bir fırsat doğdu. Kadro dışı kalması gereken bazı futbolcuları, kurtarıcılığa soyundurmanın bedelini ödedik.

NE TEKNİK, NE TAKTİK Üç maç forma giyen, 30 maç oynayandan değerli hale geldi. Son hafta Antalya'da en az beraberlik alabilirdik. Bizi, (Merak etmeyin, G.Saray yenecek) diyerek yumuşatanlar oldu. Ne taktik, ne teknik vardı. On kişiyle savunma yapardık, nedense açık oynadık. İlk yarıda üç maç takımda yer almadım, 25 puan topladık. Ben ve Tahir, Altay'da 10 yıl kurtuluş mücadelesine tanık olduk.

YÜKÜ TAŞIYAMADILAR Sözleşme imzaladığımız zaman, (Oynamayacaklar) gözüyle bakanlar oldu. Biz kendimize güvendik. İyi yabancılar alınacağı söylenmişti, gelenler yararlı olamadı. Haliloviç'i Adana'ya göndermeye kalkınca, küstürdüler, sonra da sakatlandı. Mapeza'nın katkısı olmadı. Surray ve Brkiç'e razıydık. Gurbetçiler de ligin yükünü taşıyamadı.

ŞOKU ATLATMALIYIZ Kimse boş sözleşmeye imza atmaz. Kimse, Tahir ve Orhan değil. Altay benim çocuğumdan önce gelir. Biz, aile gibiydik. Ahmet Taşpınar dönemindeki tatlı sert otorite hepimizi hizaya getirirdi. Şimdi uçurumdan suya atlar gibiyiz. Ayağımızı suyun dibine vurup, yeniden yüzeye çıkabilmek için şoku atlatmalıyız. (İyi transferlerle, Altay 1.Lig'e çıkar) havası yaratılmalı.’’

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler