« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hat-trick yapsa bile çıkacaktı

F.Bahçe teknik heyetinde yer alan bir isim, Kocaman’ın Alex’i 60-70 dakika oyunda tutmayı planladığını, yerine Cristian’ı alarak Marsilya’nın son 15 dakikadaki etkinliğini kırmayı hedefledğini anlattı.

Ahmet ERCANLAR
SON GÜNCELLEME

KÖTÜ sonuçlarda en çok teknik direktörler eleştirilir. İyi sonuçlarda genellikle öne çıkarılanlar futbolculardır. Teknik adamlar hep bir kenara atılır. Mourinho gibi dünya çapındaki karizmatik teknik direktörler bu genellemenin dışına çıksa da durum böyledir.

Fenerbahçe- Marsilya karşılaşması 2-2 berabere sonuçlandıktan sonra herkesin kafasında tek bir suçlu vardı: Aykut Kocaman...

Peki Aykut Kocaman, çok eleştirilen taktiğini nasıl oluşturmuş ve hamlelerini nasıl planlamıştı. Marsilya maçı için analizi ve hedefi neydi? Oyun sürerken bazı müdahaleleri neden yaptı? Ve hesaplar neden tutmadı?

Bu soruların yanıtlarını Kocaman’ın teknik ekibindeki bir isme sorduk. Ve bakın nasıl yanıtlar aldık...

1-Rakibin fizik gücü üstün olunca

Aykut Kocaman karşılaşmadan önce skordan bağımsız olarak Alex’i 60-70 dakika oyunda tutmayı planlamıştı. Bunun nedeni, maç günü Hürriyet’te yayınlanan haberde de belirtildiği gibi rakibin fizk olarak çok güçlü olması ve son 15 dakikalarda baskı yapmasıydı...

2-Sow sakatlıktan yeni çıkmıştı

Sow yaklaşık 10 günlük bir sakatlık sürecinden çıkmıştı. O da 60. dakikadan sonra çok yoruldu.
Sürekli deparlarla oynayan Senagalli’nin yorulduğunu gören Kocaman o bölgede fizik olarak çarpışabilecek olan Bienvenu’yu almaya maç sırasında karar verdi.

3-Cristian’ın performansı işi bozdu

Kocaman’ın kafasındaki planda Alex oyundan çıktıktan sonra Cristian girecek ve hem orta sahaya destek verip, hem de hücumda etkili ataklar yapacaktı. Ancak Brezilyalı oyuncu çok kötü oynadı. Aynı şekilde Bienvenu de Kocaman’ın ondan istediği ileride top tutmayı başaramadı ve planların bozulmasına neden oldu.

4-Kuyt oynasa her şey farklı olurdu

Takımda önemli görevde olan isimle yaptığımız görüşmede Dirk Kuyt ismi, şu ifadeler kullanılarak özellikle vurgulanıyordu:
“Bienvenu’nün yerine Kuyt olsa, onu oyuna sürebilseydik maç farka giderdi. Bienvenu’nün harcadığı pozisyonda maç 3-0 olur, iş biterdi.”


Bunları da Beğenebilirsiniz