Ege Haberleri

EGE

  Hastaneyi derhal boşaltın

  Mustafa OĞUZ İZMİR
  29.01.2015 - 01:13 | Son Güncelleme: 27.01.2015 - 15:29

  İzmir'in Bornova ilçesinde inşa edilecek 200 yataklı yeni hastanenin yapımına başlanması için, 1996 yılından bu yana hizmet veren Türkan Özilhan Devlet Hastanesi'nin boşaltılmasına karar verilmesine, vatandaşlar ve sağlık çalışanlarından tepki geldi.

  Hastane önünde toplanan yaklaşık 100 kişilik grup, "Hastanemizi yıkmayın, bizi mağdur etmeyin" ve "Bakanlık şaşırma, sabrımızı taşırma" sloganları attı. Sık sık alkış tutarak, hastanenin yıkım kararından vazgeçilmesini isteyen hastane çalışanlarına, mahalle muhtarları ve alınan karardan yeni haberi olan vatandaşlar da destek verdi. Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'nden hastane yönetimine gönderilen yazıda, hastanenin şubat sonuna kadar tamamen boşaltılması istendi. Daha önce mevcut hastanenin hemen yanındaki alanda hayata geçirilecek yeni hastanenin yapımında kademe kademe ilerleneceğinin belirtilmesine rağmen, müteahhit firmanın bu şekilde temel atamayacağını söylemesi üzerine, hastanenin kapatılmasına karar verildiği öne sürüldü. Polikliniğin dışında görev yapan sağlık çalışanlarının da boş durumda beklememesi için, bölgedeki hastanelere görevlendirileceği öğrenildi.

  AKILLA İZAH EDİLEMEZ
  Her gün binlerce vatandaşın hizmet aldığı hastanenin kapatılmasının kabul edilemeyeceğini söyleyen Türk Sağlık Sen 1 No'lu Şube Başkanı Ahmet Doğruyol, karardan geri adım atılması için yetkililere çağrıda bulundu. Bakanlığın daha önceki yazısında hastane inşaatının kademeli olarak ilerleyeceğinin belirtildiğini dile getiren Doğruyol, müteahhit firmanın talebi üzerine, yıkım kararı alındığını öne sürdü. Doğruyol, "600'ü acil olmak üzere, günlük 2 bin 500 hastaya poliklinik hizmeti veren bir hastane nasıl kapatılabilir? Bornova'nın tek devlet hastanesi olan, ilçe nüfusunun önemli bir bölümüne hizmet veren, çevre yollarına yakın olması sayesinde trafik kazasına ilk müdahalenin yapıldığı hastanenin kapatılması kabul edilemez. İzmir'deki bir devlet hastanesinin ihalesini, bürokratlara sormadan ve danışmadan yapmak doğru değil. İnşaat sektörünün bu kadar gelişmiş olduğu bir ortamda, arsa olarak yeterince uygun olan hastanenin tümden yıkılması için hiçbir haklı gerekçe olamaz. Bakanlık yetkilileri mağdur olacak olan onlarca sağlık personelini, taşeron firma aracılığıyla asgari ücretle çalışan onlarca işçimizi ve hastaneden hizmet alan binlerce vatandaşı yok sayarak maalesef müteahhit firmaya boyun eğmiştir" dedi.
  Hastaneyi derhal boşaltın
  EN AZ 3 YILDA BİTER
  Yeni hastanenin yapım sürecinin en az 3 yıl süreceğini belirten Doğruyol, "Bakanlığı bürokratlar mı, TOKİ mi yoksa inşaat firmaları mı yönetiyor? Sağlık Bakanlığı'nın 'hastaneyi acilen boşaltın' yazısının sebeplerini lütfen biri bize açıklasın. İktidarıyla muhalefetiyle, belediye başkanıyla, kaymakamıyla, tüm vekillerimizin, bürokratlarımızın bu konuya acilen müdahale etmesini bekliyoruz. Sivil toplum kuruluşu olarak, sorumluluk bilincimizle, hastanenin yıkılmadan yapılabileceğini bildiğimiz için, bu konuda kamuoyunu bilgilendirmek istedik. Üç yıldan önce bitmeyecek olan hastane yapımının tekrar değerlendirilmesi gerekmektedir. İş bilmezlik, plansızlık, tecrübesizlik adını ne koyarsanız koyun. Yüzlerce hastane çalışanımızı, binlerce vatandaşımızı mağdur edemezsiniz" diye konuştu.

  VATANDAŞ MAĞDUR OLUR
  Hastanenin kapatılmasına karşı yapılan eyleme destek veren Bornova Muhtarlar Derneği Başkanı Erkan Güler de, alınan karardan vazgeçilmesi gerektiğini belirterek, "Mevcut hastane, bölgemizin yükünü alıyor.
  Hastanenin kapatılması halinde, mahallemizdeki vatandaşlarımız nereye gidecek? Yıkım kararına bir an önce vazgeçilmeli ve yeni mağduriyetler yaratılmamalıdır" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı