İZMİR HABERLERİ

Hastanelerdeki “radyasyon görevlileri”nin şua izni

AA / Gülcan Kaplan
05.12.2014 - 13:07Son Güncelleme :

YEREL HABERLER İZMİR

AA / Gülcan Kaplan

İZMİR (AA) - Radyasyon kaynaklı teşhis ve tedavi faaliyetinde bulunan özel bir sağlık kuruluşu, “Sağlık Hizmetlerinde İyonlaştırıcı Radyasyon Kaynakları ile Çalışan Personelin Radyasyon Doz Limitleri ve Çalışma Esasları Hakkında Yönetmeliği”ndeki, radyasyon görevlilerinin şua izni maddesinin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle Danıştay Başkanlığı'na başvuruda bulundu.

Davacı hastanenin avukatlığını üstlenen Orhan Altın, başvuru dilekçesinde, daha önce “Radyasyon Güvenliği Komitesi”ne başvurarak, radyasyon görevlisine kullandırılacak şua izninin yalnızca 657 sayılı yasada öngörülen personele kullandırılabileceğini, özel sağlık kuruluşu bakımından şua izninin mecburiyeti olmadığını belirterek, özel hastane personeline şua izni kullandırmayacaklarını bildirdiklerini, komitenin kamu ya da özel kuruluş ayrımı olmadan tüm radyasyon işi yapanların bu hakka sahip olduğu yanıtını verdiğini belirtti.

Bu işlemin ve işlemin dayanak noktası olan yönetmelik hükümlerinin yasaya aykırı olduğunu savunan Altın, özel sağlık kuruluşlarının radyasyon alanında ancak tek bir uzman doktor çalıştırabildiğini, kamu hastanelerinin aksine başka bir doktorun geçici görevlendirmeyle bu kuruluşta çalışabilmesinin mümkün olmadığını, şua izni kullanılmasının, bu kuruluşların mali kayba uğraması ve aynı zamanda sağlık hizmetinin de aksaması anlamına geldiğini ifade etti.

Altın, yönetmeliğin yasanın düzenlemediği konularda düzenleme getirdiğini, şua izninin özel sağlık kuruluşlarında çalışan radyasyon personelini kapsayıp kapsamadığının yasayla düzenlenmesi gereken bir husus olduğunu belirterek, yönetmeliğin ilgili maddesinin yürütmesinin durdurulmasını ve incelemenin duruşmalı yapılmasını talep etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Hastanelerdeki “radyasyon görevlileri”nin şua izni haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:38
  • Guneş
   07:15
  • Öğle
   13:08
  • İkindi
   16:14
  • Akşam
   18:39
  • Yatsı
   20:04
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı