ANKARA HABERLERİ

Hastanede ishal kuyruğu

Gamze KOLCU
27 Eylül 2012 - 00:00Son Güncelleme : 26 Eylül 2012 - 17:56

Son günlerde acil servilere kusma, ishal ve halsizlik şikayetleriyle gelen hasta sayısında dikkat çekici bir artış olduğunu belirten Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ahmet Demircan, “Servise, 100 hastadan 30’u karın ağrısı, kusma ve ishal şikayetleriyle başvuruyor” dedi.

Gamze KOLCU

Acil serviselere gelen ishal ve kusma vakalarında yaşanan artışın nedenini henüz bilmediklerini ifade eden Doç. Dr. Ahmet Demircan, “Çeşitli testlerle, artan şikayetlerin nedenini araştırıyoruz. Şiddetli karın ağrısı, sık tuvalete çıkma, iştahsızlık şikayetleriyle acil servislere koşan hastalarımızın sayısında ciddi artış yaşanıyor. Bu şikayetler farklı hastalıkları olan vatandaşlarda ve yaşlı hastalarımızda böbrek yetmezliğine bile yol açabiliyor” dedi.
Artan şikayetlerin nedeninin araştırılması gerektiğinin altını çizen Demircan, vatandaşların endişeli olduğunu söyledi.

Şüphe uyandırıcı

Yüzüncü Yıl Hastanesi Acil Tıp Uzmanı Dr. Haldun Demir Duran da, kusma, ishal ve halsizlik şikayetleriyle hastanelere başvuran hastaların büyük bir çoğunluğunun Balgat ve Öveçler semtlerinde yaşadığını söyledi. Hastalığın bölgesel bir yaygınlığa sahip olabileceğini ifade eden Duran, şunları söyledi:
“Günde 20 ile 50 arasında hasta, ishal şikayetiyle acil servisimize başvuruyor. Bulantı, kusma, ishal şikayetlerinde yaşanan artışın tam olarak nedenini bilmiyoruz. Çoğunlukla yaz aylarında görülen bir hastalık olan ishalin, içinde bulunduğumuz günlerde bu kadar artış göstermesi şüphe uyandırıcı. İnsanları son derece tedirgin eden bu belirtilerin sebebinin en kısa zamanda bulunması gerekiyor” dedi.
Ankara genelinde artan kusma, ishal ve halsizlik şikayetleriyle ilgili açıklama yapan Ankara Tabip Odası ise, yetkili mercilerin açıklama yapmasını istedi.İddiaların sorulduğu Ankara İl Sağlık Müdürü Seracettin Çom ise, açıklama yapmaktan kaçındı.

Şebeke suyu temiz çıktı

Halk Sağlığı Müdürlüğü’ndan yapılan açıklamada, şehir şebeke suyunda, iç tesisattan kaynaklı uygunsuzluklar dışında mikrobiyolojik ve alüminyum dahil toplum sağlığını tehdit edici herhangi bir olumsuzluğun bulunmadığı belirtildi. Yetkililer ayrıca, daha önceki yılların aynı dönemleri ile karşılaştırıldığında ishal ve kusma vakalarında herhangi bir artışın olmadığını bildirdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Hastanede ishal kuyruğu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ağustos 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:06
  • Guneş
   05:57
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:50
  • Akşam
   19:49
  • Yatsı
   21:24
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı