ORDU HABERLERİ

Hastalıklardan Korunmanın Yolu Aktarlardan Geçiyor

IHA
21.10.2015 - 14:46Son Güncelleme :

ORDU'DA MEVSİM GEÇİŞLERİNİN YAŞANDIĞI DÖNEMDE AKTARLAR DA YOĞUNLUK YAŞANIYOR.

IHA

Ordu’da yaz aylarının sona ermesi ve havaların soğuması ile birlikte mevsim değişikliğine bağlı hastalıklar baş gösterirken, vatandaşlar da bu durumu doğal yolla atlatabilmek için aktarlar da yoğunluk oluşturuyor.
Yaz aylarının bitmesinin ardından sıcaklıklar düşerken insanlarda da mevsim değişikliğine bağlı hastalıklar ortaya çıkıyor. Ordu’da kimi vatandaşlar bu durumu hastanelerde uygulanan tedavi yöntemi ile giderirken, bazı vatandaşlarda doğal yollarla hastalıkları atlatmak istiyor. Mevsim değişikliğine bağlı olarak ortaya çıkan soğuk algınlığı, öksürük ve grip gibi hastalıkları doğal yollardan atlatmak isteyenler ise ’geleneksel tıp’ olarak adlandırılan ve sağlık hizmeti veren aktarların yolunu tutuyor. Ordu’nun Altınordu ilçesi Düz Mahalle’de aktarlık yapan 52 yaşındaki Mikail Öztürk, her dönem belli müşterilerinin olduğunu ancak mevsim geçişlerinde yoğunluğun arttığını belirtti. En çok bağışıklığı güçlendiren bitkileri sattıklarını ifade eden Öztürk, televizyon üzerinden bilinçsizce satılan bitkisel ürünlerinde aktarları olumsuz etkilediğini söyledi.
"MEVSİM GEÇİŞLERİNDE EN ÇOK SATILAN ÜRÜN ’EKİNEZYA’"
Mevsim geçişlerinde satılan bitkilere ve etkilerine değinen aktar Mikail Öztürk, "Isı derecesinin hızlı düştüğü, hızlı yükseldiği dönemlerde insanların vücut direnci ortama uygunluk sağlayamıyor ve çeşitli hastalıklar ortaya çıkabiliyor. Bu dönemlerde vatandaşlarımız antibiyotik ilaçlara ihtiyaç duyduğu gibi, doğal ürünlere de ihtiyaç duyabiliyor. Mevsim geçişlerinde, en çok önerdiğimiz ve satılan bağışıklık sistemini düzenleyen ekinezya bitkisi. Onun dışında zencefil bitkisi bu dönemde çok etkili. Çünkü zencefil soğuk algınlıklarında ortaya çıkan bakterileri temizleme özelliğine sahip, bu sebeple çok tercih ediliyor. Bu dönemde tavsiye ettiğimiz ve sattığımız diğer bitkiler ise havlıcan, çörek otu, kestane balı ve vatandaşın rahatsızlığı doğrultusunda tavsiye ettiğimiz bir çok bitki var. Özellikle bu aylarda ve gelecek aylarda da en çok kullanılan ürün ıhlamur oluyor. Vatandaşlarımız bir çok bitkinin yanında ıhlamuru almaktan vazgeçmiyor. İnsanlarımız tarafından genel anlamda aktarlara eskiye oranla rağbet biraz daha az. Ancak mevsim geçişlerinde ve kış aylarında ilgi artıyor. Genel anlamda ilginin azalması ise bana göre ekonomik şartlar ve vatandaşın alım gücünün düşmesine bağlı" dedi.
Televizyonlardan satılan bitkisel ürünlerin bilinçsizce satıldığını vurgulayan aktar Mikail Öztürk, bu tür bilinçsiz satışların, aktarları zor durumda bıraktığını sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ordu haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ordu ilinden Hastalıklardan Korunmanın Yolu Aktarlardan Geçiyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Ekim 2015 tarihinde saat 14 46’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hastalıklardan Korunmanın Yolu Aktarlardan Geçiyor haberi güncellenecektir.

  ORDU NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ekim 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:58
  • Guneş
   06:39
  • Öğle
   12:24
  • İkindi
   15:23
  • Akşam
   17:48
  • Yatsı
   19:17
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı