AYDIN HABERLERİ

Hastalığın Tatili Olur Mu?

IHA
22.09.2015 - 12:07Son Güncelleme :

SEFA KARAARSLAN

IHA

Aydın Eczacı Odası Başkanı Sefa Karaarslan, idari tatilde eczacılar olarak rutin hizmetlere devam edeceklerini sadece resmi tatilde nöbetçi eczane uygulamasına gideceklerini belirterek yetkililerin idari tatillerde sağlığı dikkate alması gerektiğini belirtti.
Kurban Bayramı öncesi yaptığı açıklamada, ülkenin içinde bulunduğu durum ve şehitlerimizin acısı nedeniyle buruk bir bayram sevinci yaşadıklarını belirten Aydın Eczacı Odası Başkanı Sefa Karaarslan hem vatandaşların bayramını kutlayıp hem de sektöre yönelik gündemi değerlendirdi. Karaarslan “Bilindiği üzere Hükümetin aldığı Bakanlar Kurulu kararı ile Kurban Bayramı tatili dokuz güne çıkarıldı ancak bu karar "İdari İzin" kapsamında olduğu için özel sektör açısından zorunluluk teşkil etmemektedir. Odamıza iletilen, eczanelerin de dokuz gün kapalı olması, sadece nöbetçi eczanelerin ilaç hizmeti vermesi talebi Yönetim Kurulumuz tarafından değerlendirilmiş, halkımızın ilaç hizmetine kolay ulaşabilmesi açısından eczanelerin sadece Resmi Tatil kapsamında olan Bayram günlerinde kapalı olmasına karar verilmiştir” dedi.
Bayram tatilinin uzatılmasının toplumun geniş kesimleri tarafından memnuniyetle karşılandığını ancak bu tatil kapsamında hastanelerin ve aile sağlığı merkezlerinin de olmasının halkın sağlığa erişiminde sıkıntıya ve mağduriyetlere neden olduğunu ifade eden Aydın Eczacı Odası Başkanı Sefa Karaarslan, “Bütün hastaların şikayetleri acil servislerde giderilecek kadar basit değildir. Bazı hastalar çok ciddi rahatsızlıkları durumunda bile dokuz gün beklemek zorunda kalmamalıdır. Hastalığın tatili olmaz. Önümüzdeki yıllarda tatil ilan edilirken hastanelerin ve aile sağlığı merkezlerinin açık olması ve hastaların sağlığa ulaşımının zorlaştırılmaması hususlarının kamu otoritesi tarafından dikkate alınmasını bekliyoruz” diye konuştu.
“YENİ İLAÇ ALIM PROTOKOLÜ BİR AN ÖNCE İMZALANMALI”
Türk Eczacıları Birliği ile Sosyal Güvenlik Kurumu arasında imzalanan ilaç alım protokolünün süresinin 1 Ekim 2015 tarihinde biteceğini de dikkat çeken Başkan Karaarslan, “Hastalarımız ilaç hizmetine erişimde mevcut kolaylığın sona erme riskiyle karşı karşıya. Her ne kadar ülkemizin seçim atmosferinde olması göz önüne alınarak protokolün süresini son defa uzatılması söz konusu olsa da, devletteki devamlılık göz önünde bulundurularak Sosyal Güvenlik Kurumu bürokrasisi üstüne düşen sorumluluğu almalı ve yeni ilaç alım protokolü bir an önce imzalanmalıdır” dedi.
“TERÖRÜ VE HER TÜRLÜ DESTEKÇİSİNİ LANETLİYORUZ”
Bayramların sevinç ve üzüntülerin paylaşılıp yardımlaşmanın da ön planda tutulduğu günler olduğunu belirten Aydın Eczacı Odası Başkanı Sefa Karaarslan, bu bayramda da şehit aileleri ve gazilerin mutlaka ziyaret edilmesi gerektiğini belirterek “Geçtiğimiz günlerde yaşadığımız terör olayları nedeniyle aldığımız şehit haberleri hepimizin yüreğini yaktı. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve milletimize baş sağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Terörün bir siyaset aracı olarak kullanılmasını ve terörü lanetliyorum. Bizler bu ülkede birlik ve kardeşlik içinde binlerce yıldır yaşadığımız gibi yaşama iradesine sahibiz. Asla yılmayacağız ve terörü yeneceğiz” diyerek herkesin bayramını kutladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Hastalığın Tatili Olur Mu? hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Eylül 2015 tarihinde saat 12 07’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hastalığın Tatili Olur Mu? haberi güncellenecektir.

  AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:36
  • Guneş
   07:12
  • Öğle
   13:05
  • İkindi
   16:12
  • Akşam
   18:37
  • Yatsı
   20:01
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı