BİTLİS HABERLERİ

Hastalarına Hayat Veriyor

IHA
12.10.2015 - 16:45Son Güncelleme : 12.10.2015 - 16:46

TATVAN DEVLET HASTANESİNDE GÖREV YAPAN RIDVAN KULU, YAPTIĞI BAŞARILI AMELİYETLERLA HASTALARINA HAYAT VERİYOR.

IHA

Bitlis’in Tatvan ilçesinde görev yapan Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Abdül Rıdvan Kulu, hastalara şifa olurken yaptığı başarılı ameliyatlarla da yaralılara hayat veriyor.
Tatvan Devlet Hastanesi’nde görev yapan ve sık sık yaptığı klasik cerrahi müdahalelerin yanı sıra açık veya kapalı mide fıtığı ameliyatları ve benzeri operasyonlarla adından söz ettiren Op. Dr. Abdül Rıdvan Kulu, acil vakalarda da başarılı ameliyatlar yaparak bir gün içinde 3 kişiyi hayata döndürmeyi başardı. Yaklaşık bir yıl önce Tatvan’da çıkan kavgada aldığı bıçak darbeleri sonucu kalbinde yırtık oluşan ve kalbi duran yaralıyı ameliyat edip 20 dakika içinde hayata döndürerek büyük bir başarıya imza atan Kulu, yaklaşık 20 gün önce yaralanmadan dolayı kalbi delinen ve kalbinde yırtıklar oluşan 3 kişiyi daha kurtardı. Çoğu zaman acil vakalara müdahale etmek durumunda kaldıklarını belirten Kulu, acil anlarda yaralıyı veya hastayı hayata döndürmek için sevklerin riskli olduğu durumlarda hastanenin imkanlarını zorladıklarını ve zamanla yarıştıklarını belirtti. Bölgeden yaşayan ve özellikle acil vakalarda hastaneye gelmiş olan insanlara hayat vermek, onlara yardımcı olmak, sıkıntılarını gidermek, kısıtlı imkanlara rağmen özverili bir şekilde çalışarak insanlara yardımcı olmak amacında olduklarını belirten Kulu, “Tatvan Devlet Hastanesi’ne son zamanlarda kalp yaralanmasıyla gelen hastaları acil müdahale gerektirdiği için yeterli ekipmanlarımız ve konusunda uzman ekibimiz olmamasına rağmen gerekli riskleri alarak ameliyata aldık. 3 arkadaşımızın ameliyatını başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. Bu hastaların acil ameliyata alınması süre açısından çok önemliydi. Özellikle bu tür yaralanmalarda sevk hayati bir öneme sahip olduğu ve hayati risk taşıdığı için bu riski göze almadık ve ameliyatı tercih ettik. Kısıtlı imkanlarla ve kısıtlı koşullarda çalışan bir hastane olarak, hastanemizde bu başarılara imza atmaktan dolayı mutluyuz. İnsanlara hayat olabilmek bizim için gurur vericidir. Ekip arkadaşlarıma da ilgi ve özverilerinden dolayı teşekkür etmek istiyorum” dedi.
Kalbinde oluşan yaralanmadan dolayı acil ameliyata almak zorunda kaldıkları hastaların eski sağlıklarına döndüklerini kaydeden Kulu, “Aynı gün yaptığımız açık kalp ameliyatlarının birinde Mustafa isimli hastamız vardı. Bu hastamız bize geldiğinde göğüs duvarından bıçaklanması vardı. Bıçaklanma bölgesinde ciddi kanaması vardı ve bıçaklanmanın yönü kalbe doğruydu. Hastanın tansiyonu çok düşüktü ve genel durumu gittikçe bozuluyordu. Kalp yaralanması olduğunu tespit ettik ve sevk için de yeterince zaman olmadığı için acil ameliyata aldık. Kalbinde delik vardı ve ciddi anlamda kanaması vardı. Kalbini onarıp kanamasını kontrol altına aldık. Ameliyatı başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra yoğun takibe aldık. Yoğun takipte herhangi bir sıkıntısı olmadığı anlaşıldıktan sonra servise aldık. Şu anda da hastamız taburcu aşamasına geldi” dedi.
Açık kalp ameliyatı olduğunu ve ertesi gün kendisine geldiğini kaydeden yaralılardan Mustafa Rızabeytorunları ise, “Ameliyat sonrası yaklaşık 10 gün yoğun bakımda yattım ve yavaş yavaş sağlığıma kavuştum. Buraya getirildiğimde yaram çok derinmiş, 5 dakika daha geç kalınmış olsaydı büyük ihtimalle şu an hayatta olmazdım. Özellikle Rıdvan Hoca olmak üzere doktorlar ve ekip arkadaşları sağ olsunlar benimle ilgilendiler. Allah hepsinden razı olsun” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bitlis haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bitlis ilinden Hastalarına Hayat Veriyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Ekim 2015 tarihinde saat 16 45’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hastalarına Hayat Veriyor haberi güncellenecektir.

  BİTLİS NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:15
  • Guneş
   05:53
  • Öğle
   12:15
  • İkindi
   15:40
  • Akşam
   18:16
  • Yatsı
   19:41
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı