ANKARA HABERLERİ

Hastaların yüzde 45'i anestezist seçmek istiyor

Hürriyet Haber
01 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 30 Kasım 2009 - 19:30
Hürriyet Haber

Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği Başkanı Prof. Dr. Ülkü Aypar, anestezi uzmanının, “hastayı operasyona hazırlayan ve operasyon süresince yaşamsal fonksiyonlarını izleyen ‘kilit’ ve riskli bir görevi üstlenen kişi olduğunu” söyledi.

Hastaların, cerrahları hakkında bilgi sahibi olduğunu, ancak anestezi ve anestezi uzmanı hakkında yeterli bilgiye ve ilgiye sahip olmadıklarını ifade eden Aypar, ‘’anestezi’’ kelimesinin ‘’duyarsızlık hissizlik’’ anlamına geldiğini belirtti. ‘’Genel anestezinin’’, anestezik ilaçların beyinde üst merkezlerinden alt merkezlere doğru yaptığı bir baskılanma sonucu geçici bilinç kaybı, kas gevşemesi ile olan bir uyku hali, rejyonel anestezinin ise bilinç kaybı olmadan belirli bir bölgede ağrıya duyarsızlık hali olduğunu bildirdi.
Aypar, genel anestezinin, bebek ve küçük çocuklarda, geniş kapsamlı cerrahi girişimlerde (karın, göğüs boşluğu, beyin), rejyonel anestezi yöntemlerinin süresin aşan uzunluktaki girişimlerde, alerji hikayesi olan ve kanı sulandırıcı ilaç alanlarda ve mental bozukluğu olanlarda tercih edilebileceğini anlattı.
Ülkü Aypar, hastanın ve eğer bebek ya da çocuksa yakınlarının anestezi almadan önce mutlaka bilgilendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Ya uyanamazsam

Ameliyata hazırlık polikliniğine başvuran 800 hastaya 20 sorudan oluşan bir anket uygulandı. Araştırma sonucunda, katılımcıların yüzde 33’ü ‘’Anestezi nedir?’’ sorusuna, yüzde 24’ü ‘’Anestezist kimdir?’’ sorusuna doğru yanıt verdi. ‘’Anesteziyi kim uygular?’’ sorusuna yüzde 80’i ‘’anestezi uzmanı’’ yanıtını veren katılımcıların, ‘’Anestezi uygulaması nasıl yapılır?’’ sorusunu ise yüzde 40’ı ‘’Bilmiyorum’’ olarak cevaplandırdı.
Araştırmaya katılanların yüzde 52’si daha önce ameliyat olduğunu, bunların yüzde 41’i anestezistleriyle tanıştığını, ancak yüzde 17’si adını hatırlayabildiğini belirtti. Anketi cevaplayanların yüzde 13’ü kendisinin ne ameliyatı olacağını bilmediğini kaydetti.

Araştırma grubunun yüzde 86’sı ameliyat öncesi anestezistini tanımak istediğini, yüzde 45’i anestezistini seçmek istediğini, yüzde 88’i ameliyat öncesi anestezi hakkında bilgilendirilmek istediğini, yüzde 86’sı ameliyat öncesi anestezisti tarafından ziyaret edilmek istediğini dile getirdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Hastaların yüzde 45'i anestezist seçmek istiyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:13
  • Guneş
   06:01
  • Öğle
   13:02
  • İkindi
   16:46
  • Akşam
   19:41
  • Yatsı
   21:15
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı