KONYA HABERLERİ

“Hastalar Ve Sağlık Çalışanları Aynı Geminin Yolcuları Gibidir”

IHA
26.10.2015 - 10:26Son Güncelleme :

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ BAŞHEKİM YARDIMCISI DOÇ. DR. KAMİL HAKAN DOĞAN, 26 EKİM HASTA HAKLARI GÜNÜ MÜNASEBETİYLE YAPTIĞI AÇIKLAMADA, HASTA HAKLARININ; SAĞLIK ÇALIŞANLARININ HASTAYA VE HASTANIN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA KARŞI GÖREV VE SORUMLULUKLARINI KAPSAYAN BİREYSEL VE TOPLUMSAL DÜZEYDE ORTAYA ÇIKAN HAKLAR OLDUĞUNU SÖYLEDİ.

IHA

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Kamil Hakan Doğan, 26 Ekim Hasta Hakları Günü münasebetiyle yaptığı açıklamada, hasta haklarının; sağlık çalışanlarının hastaya ve hastanın sağlık çalışanlarına karşı görev ve sorumluluklarını kapsayan bireysel ve toplumsal düzeyde ortaya çıkan haklar olduğunu söyledi.
Hasta haklarında yer alan amaçlar arasında, sağlık hizmetlerinin hasta memnuniyetine göre düzenlenerek insan onuruna yakışır şekilde sunulması, sağlık tesislerinde yaşanan hasta hakları ihlalleri ile bunlara bağlı olarak ortaya çıkan sorunların önlenmesi, hasta ve yakınları ile personelin hasta hak ve sorumlulukları konusunda eğitilmesinin bulunduğunu ifade eden Doç. Dr. Doğan, “Hedefimiz; hasta hakları ve sorumlulukları konusunda bilinçli çalışan, olumlu tavır sergileyen personelin sayısını artırma, problemlere anında müdahale ederek yerinde çözümlerin sağlanmasıdır. Hasta ve yakınlarının gözlemleriyle tespit edilen eksikliklerin giderilmesi, sorunların kaynağının bulunarak çözüm üretilmesi ve ilgili birimlere konuların aktarılmasıdır” dedi.
Ayrıca, göreve başlayan her personele hasta hakları ve sorumlulukları konusunda eğitimler verildiğini bildiren Doç. Dr. Doğan, “Eğitime katılanlar, hasta ve yakınlarına karşı nasıl tavır sergilenmesi gerektiği, genel olarak yapılan yanlışlar gibi konularda bilgilendirilmektedir. Hastalar ve sağlık çalışanları aynı geminin yolcuları gibidir. Birbirinden bağımsız düşünülemez. Hastalarımız ve sağlık çalışanları bu bilinçle yola çıkarlarsa problemler en aza iner ve mutlu hasta - mutlu çalışan profiline ulaşılabilir” ifadelerine yer verdi.
Doç. Dr. Doğan, yapılan düzenlemelerle artık sağlık çalışanlarının da haklarının bulunduğunu sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Konya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Konya ilinden “Hastalar Ve Sağlık Çalışanları Aynı Geminin Yolcuları Gibidir” hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Ekim 2015 tarihinde saat 10 26’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça “Hastalar Ve Sağlık Çalışanları Aynı Geminin Yolcuları Gibidir” haberi güncellenecektir.

  KONYA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:20
  • Guneş
   06:56
  • Öğle
   12:46
  • İkindi
   15:50
  • Akşam
   18:15
  • Yatsı
   19:39
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı