İZMİR HABERLERİ

Hastalar Klimatizasyon Sistemi İle Korunuyor

IHA
07.09.2015 - 11:17Son Güncelleme : 07.09.2015 - 11:18

DR. SUAT SEREN GÖĞÜS HASTALIKLARI VE CERRAHİSİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ’NE MİKROORGANİZMALARI ETKİSİZ HALE GETİRECEK KLİMATİZASYON VE HAVALANDIRMA SİSTEMİ KURULDU

IHA

Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne mikroorganizmaları etkisiz hale getirecek klimatizasyon ve havalandırma sistemi kuruldu.
Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin toplam yatan hasta kapasitesinin yüzde 60’ına hizmet veren E Blok binasında yatan hastalar, İzmir’in sıcağından ve hava yoluyla bulaşan mikroorganizmalardan verimlilik değeri en yüksek düzeyde çalışan özel klimatizasyon sistemi ile korunuyor.
“MALİYETLERİ ÇOK YÜKSEK”
Hastanenin Mühendislik, Enfeksiyon Kontrol Komitesi ve Sağlık Otelciliği Birimlerinin ortak çalışmalarıyla bir ayda hizmete giren klima sistemi hakkında konuşan Mühendislik Birimi Sorumlusu İsmail Kalaycı, “Kurmuş olduğumuz indirek klimatizasyon sistemi COP değeri en yüksek sistemde düşünülüp kaset tip, dört yöne üflemeli ve her kat için bağımsız DC invanterlidir” dedi. Enfeksiyon Kontrol Komitesi Başkanı Dr. Güneş Şenol da, “Havalandırma ve klimatizasyon sistemleri hasta hizmeti verilen alanlarda enfeksiyon kontrolü açısından ayrı bir öneme sahiptir. Hava bazı mikroorganizmaların hastalardan diğer insanlara geçmesi için ana yolu oluşturur. Temel prensip olarak içinde bulaştırıcı mikroorganizma bulunan havanın diğer insanların solumasına fırsat vermeden ortamdan uzaklaştırılması veya bu mikroorganizmaların etkisiz hale getirilerek hastalık bulaşmasının önlenmesi gerekir. Her iki yöntem ayrı ayrı veya birlikte ortak bir planlama yapılarak kullanılabilir. Her koşulda bu sistemlerin kurulum ve sürdürülebilirlik maliyetleri çok yüksektir. Ciddi bir alt yapı ve mühendislik çalışması gerektirirler. Hastanemizde kurulan tüm iklimlendirme sistemleri bu prensipler göz önüne alınarak yapılandırılmıştır” diye konuştu.
Hastane Yöneticisi Uzm. Dr. Enver Yalnız ise şunları söyledi: “E Blok hizmet binamız 24 saat çalışabilir durumda, soğutma ve gerektiğinde ısıtma sağlayacak yüksek kalitede klimatizasyon sistemi ile hizmet vermeye başlamıştır. Aynı zamanda hasta yoğunluğu oldukça fazla olan beş katlı binamızda ikinci hasta asansörü yapım çalışmalarına da başlanmış olup yakın zamanda hizmete girecektir.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Hastalar Klimatizasyon Sistemi İle Korunuyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Eylül 2015 tarihinde saat 11 17’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hastalar Klimatizasyon Sistemi İle Korunuyor haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  26 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   05:18
  • Guneş
   06:55
  • Öğle
   13:14
  • İkindi
   16:37
  • Akşam
   19:11
  • Yatsı
   20:36
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı