Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hastalar borç takıyor

  Hürriyet Haber
  14 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 14 Nisan 1998 - 00:01

  Zonguldak Devlet Hastanesi yetkilileri, tedavi ücretini ödemeden kaçan hastaların peşinde. Hastane Müdürü Arif Kitapçı, para ödemeden kaçan bin 338 hastadan 717'sinin yakalandığını bildirdi.

  Zonguldak Devlet Hastanesi'nden, tedavi masraflarını ödemeden kaçan bin 338 hastadan 717'sinin yakalandığı, 671 hastanın ise arandığı bildirildi.

  Devlet Hastanesi Müdürü Arif Kitapçı, yaptığı açıklamada, geçen yıl ile bu yılın ilk üç ayında tedavi amacıyla hastaneye yatırılan bin 388 kişinin, taburcu işlemleri sırasında masrafları ödememek için hastaneden kaçtığını söyledi.

  Kaçan hastaların, tedavi masrafları karşılığında hastaneye toplam 19 milyar 206 milyon lira borç taktıklarını anlatan Kitapçı, bu kişiler hakkında icra takibi yapıldığını bildirdi.

  Kitapçı, icra müdürlüğünün ve hastane idaresinin takipleri sonucunda kaçak hastalardan adresleri belirlenen 717'sinin yakalandığını ve 10 milyar 289 milyon lira tahsil edildiğini belirtti. Kitapçı, toplam 8 milyar 917 milyon lira borcu olan 671 hastanın arandığını kaydetti.

  Tedavi masraflarının tahsilinde çok zorluk yaşandığını belirten Kitapçı, şunları söyledi:

  ‘‘Hastaneye tedavi için yatan hastaların, tedavi süreleri sona erdikten sonra Muhasebe Servisi'ne uğrayıp, masrafları ödemeleri gerekiyor. Ancak, bazı hastalar para ödememek için kaçıyorlar. En çok kaçak Kadın Doğum Servisi'nde meydana geliyor. Bazı hastalar yanlış adres veriyorlar. Bu yüzden kendilerine ulaşmamız güçleşiyor.’’


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı