Ege Haberleri

EGE

  Hasta çocuklara gençlerden moral

  Nesrin COŞKUN / İZMİR (DHA)
  28 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 27 Mayıs 2010 - 22:05

  Pekçok üniversiteli, kapısının önünden geçmedikleri hastanelere sosyal sorumluluk projeleriyle “zorunlu” giriyor, hayatın gerçekleriyle yüz yüze gelince “gönüllü” oluyor.

  Eğitimde müfredata giren yeni derslerden biri olan Sosyal Sorumluluk ya da diğer adıyla “Topluma hizmet uygulamaları” dersi, üniversitelileri özellikle çocuklara, gençlere ulaşacakları projeler yapmalarına yol açıyor.

  Yatağa bağlılar

  Nitekim Yaşar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 2. sınıf öğrencisi, biri erkek 6 genç, projede mekan olarak kendilerine Dr. Behçet Uz Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Kliniği’ni seçti. Tedavileri uzun süren, kollarına bağlı serumlar nedeniyle odalarına, yataklarına bağımlı olan çocuklarla, gençlerle tanışıp onlara moral veren öğrencilerden biri de Merve Günaydın (21). Günaydın’ın moral hocalığı yaptığı genç ise 16 yaşındaki Aydın Nazillili Nesrin Becet. 2009’da sağ ayak bileğindeki tümör nedeniyle operasyon geçiren, ameliyat öncesi olduğu gibi sonrasında da tekrarlama yapmaması için yeniden kemoterapiye başlanan Nesrin, Merve ablasıyla zaman geçirirken çok mutlu olduğunu söyledi. Nesrin, kemoterapinin yol açtığı olumsuzluklardan Merve ablasıyla birlikte oyun oynayarak, sohbet ederek  uzaklaştığını ve kendini daha iyi hissettiğini belirtti.

  Gönüllü oldular

  Üniversiteli genç kız ise, “Biz buraya sosyal sorumluluk dersi kapsamında geldik. Arkadaşlarımızda haftada iki gün geliyoruz. Burası bizim için hayat dersi aldığımız bir yer oldu. Gelişimiz proje amaçlı ama biz de burada çok mutluyuz, yardım edebilmek, çocukları neşelendirebilmek çok güzel. Birbirimizden ayrılmak istemiyoruz, bize ne zaman geleceğimizi sorularlar. Derslerimizden fırsat buldukça hep geleceğiz. Zorunlu proje bitecek ama gönüllü çalışmamız hep sürecek” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı