"Nilüfer Pazvantoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nilüfer Pazvantoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nilüfer Pazvantoğlu

Hassas ciltler özen ister

Stresli bir tempoda çalışıyor ve sıkça gergin ortamlarda mı bulunuyorsunuz? Peki, özellikle hassas ciltleri olumsuz etkileyen bu durumlarda, cildin yeniden dengelenmesi için neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz?

Hassas kişilerin ciltleri de hassastır. Çünkü beyin ve cilt hücreleri aynı emriyonik dokulardan oluşmaktadır. Dermatologlar cilt şikayetlerin, toplumun ortalama yüzde 60’ından geldiğini, çoğunluğun sahip olduğu cilt tipinin hassas olduğunu belirtiyorlar.

Tabii, tıbbi nedenlerin yanı sıra, psikolojik baskıların da cilt üzerinde olumsuz etkilerinden söz etmek mümkün...

Temel kurallar

Eğer hızlı cilt reaksiyonlarına maruz kalıyorsanız, genel olarak yapmaktan kaçınmanız gereken birkaç şey var.

Suyla çok sık temas cildin kurumasına neden olurken, acı yemek kahve aşırı sauna kullanımı hassas ciltler içirn risk faktörleri oluşturuyor.

Özellikle cilt yüzeyindeki kızarmaların oluşmasında bunlar önemli önemli etken.

Buna karşı doğru olan; fazla keskin kokmayan ve doğal malzemelerden üretilmiş kozmetik ürünlerini tercih etmek. Böylelikle cildin tahriş olmasını da önemli ölçüde önlemiş olursunuz.

Tahrişler

Kuru ciltlerde, cildin doğal bariyer fonksiyonunu düzenleyen ve normal cilt gibi stabil olmayan koruyucu bir katman bulunmakta.

Dolayısıyla nemlendirme ve lipid dayanıklılığını yüksek tutmak gerekiyor. Çünkü ince hidro lipid filmleri agresif maddelerin cilde daha çabuk nüfuz etmesini sağlayarak irritasyona neden olur.

Hassas cilt tipine sahipseniz, cildinizi temizlerken kullandığınız ürünlerin pH dengesine dikkat etmeniz gerekiyor.

Bakteri oluşumunu engellemek için de kullandığınız ürünün pompalı olması önem taşıyor.

Kızarıklıklar

Cilt yüzeyindeki kızarıklıkların temel nedenleri arasında çoğunlukla hafif tahriş olma durumu yatmaktadır. Bu yüzden kremlerin içeriklerinin cildi yatıştırıcı, ferahlatıcı özelliklere sahip olmasına dikkat edin.

Termal suyu, hamamelis ve D pantenol (B5 vitamini) stresli ciltleri yatıştırmak için bire bir.

Özel kızarıklık giderici kremler aynı zamanda tahrişleri de önler ve belirsiz yeşil tonuyla cilt yüzeyindeki kızarıklıkların görünmesine engel olur.

Dolayısıyla makyaj için de mükemmel bir baz oluşturur.

ÜRÜN MARKET

Kristalin parıltılı saflığı

Bvlgari’nin oryantal kokusu Omnia Crystalline, çiçek ve meyve kokularının göklerle yeryüzü arasındaki kozmik dengenin simgesi olan lotus çiçeğiyle hoş bir uum içeriyor. İçeriğinde misket limonu, naşi ve bambu ışığını yansıtan parfüm, beyaz şakayık ve vadi zambağı ile destekleniyor.

Cildi ferahlatmak için

La Roche Posay’ın cildi ferahlatıcı yoğun nem maskesi ‘Hydraphase’, yüz ve boyun bölgesinde hissedilen nemsizlik hissini gideriyor. Cildin su ihtiyacını karşılayarak nemi sabitliyor ve cildi uzun süre nemlendiriyor.
X