« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hasret sona erdi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de izleyip kupasını verdiği karşılaşmada heyecan üst seviyeye çıktı. Son 39 saniyeye kadar süren amansız mücadele sonunda gülent taraf, Başkent ekibi Telekom oldu.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

En Büyük Kupa Telekom'un

BASKETBOLDA Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı Fenerbahçe Ülker’i müthiş bir mücadele sonunda 83-79 mağlup eden Türk Telekom kazandı. 11 yıl aradan sonra ikinci kez bu kupayı kazanan Başkent ekibinin kaptanı Tutku Açık, kupayı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün elinden aldı.

İlk çeyrekte müthiş bir mücadele vardı. İki takımın da sert savunma yaptığı karşılaşmanın bu bölümünde Türk Telekom, geçen sezon lig finalinde şampiyonluğu kaybettiği rakibine pota altında etkili olma çabasındaydı. Erwin Dudley ile Chris Lang, bunda başarılı oldular. Savunma ve hücumda ribaund üstünlüğü mavi beyazlı ekipteydi.

NBA kariyerli Giricek’in Fenerbahçe’ye katkısı inanılmazdı. Bu çeyreğin son bölümünde Serkan ile Tutku, üçlüklerde isabet bulunca, skor finalde Ankara ekibi lehine gerçekleşti: 24-22.

İkinci periyotta pota altını iyi kullanmaya başlayan Fenerbahçe, Oğuz Savaş ve Mirsad’ın Lang-Dudley ikilisiyle iyi boğuşması sonucu, hücum ribaundlarında da etkili oldu. Fenerbahçe’nin dip katlarına indirdiği toplar, sayıya dönüşünce, Dudley-Lang ikilisine katılan sürpriz Winston’ın pota altı sayıları, Telekom’un maçı önde götürmesine yetti. ve bu çeyrek bitiminde de Ankara ekibinin 45-40 üstünülğü vardı.

Üçüncü çeyreğe müthiş başladı Telekom... Pota altında Lang ile Bekir dış şutlarda ise Serkan’ın isabetleriyle 25. dakikada Telekom, farkı 10 sayıya çıkardı: 53-43. Giricek’in iki üçlüğüyle toparlanan Fenerbahçe, savunma ribaundlarını almaya başlayınca direncini arttırdı. Oğuz’un pota altı katkısı da skora yansıyıp, 11-2’lik bir seri yakalayan Fenerbahçe, skoru 55-54’e getirdi. Tutku, pota altında penetre edip, üçüncü periyot skorunu ilan etti: 57-54.

Taktik savaşı

Son çeyrekte savunmasını sertleştiren F.Bahçe, pota altını iyi kullanıp, Giricek ile sayı bulunca bitime 6 dakika kala, 64-61 Telekom lehine idi. Bekir ve Blakney ile sayı bulan Telekom, 35. dakikada farkı, 9 sayıya çıkardı: 71-62. F.Bahçe Giricek ile sayı bulurken, Bekir ona cevap verdi ve Telekom, son bir dakikaya 76-71 önde girdi.

Maçın son 39 saniyesi taktik savaşı halinde geçti. Ancak taktik faullerde sayı bulan Telekom maçı 83-79 kazanıp Cumhurbaşkanlığı Kupası’nın sahibi oldu.

SALON: Atatürk

HAKEMLER: Engin Kennerman (***), Fatih Arslanoğlu (***), Alper Özgök (***)

FENERBAHÇE ÜLKER: Green (***) 21, Giricek (***) 18, Mrsiç (***) 11, Oğuz (**) 12, Smith (*) 2, Predlziç (*) 2, Mirsad (**) 8, Vidmar (*) 2 Rasim (*) 3

TÜRK TELEKOM: Serkan (***) 20, Blakney (***) 14, Tutku (***) 11, Dudley (***) 9, Lang (***) 14, Bekir (***) 6, Winston (**) 7, Asım (**) 2, Wright (*), Barış (*)

1.PERİYOT: 24-22 (Telekom lehine ), DEVRE: 45-40 (Telekom lehine), 3.PERİYOT: 57-54 (Telekom lehine)

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz