DİYARBAKIR HABERLERİ

Haşimi, Sur İlçesini Gezdi

IHA
25.10.2015 - 11:28Son Güncelleme :

DİYARBAKIR BAĞIMSIZ MİLLETVEKİLİ ADAYI SEYYİT HAŞİM HAŞİMİ, GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLEN VE ŞİDDETLİ ÇATIŞMALAR YAŞANAN SUR İLÇESİNİ GEZDİ. HAŞİMİ, SİYASETTE YAŞANAN KRİZLERİN ÇATIŞMALI ORTAMA NEDEN OLDUĞUNU KAYDETTİ.

IHA

Diyarbakır bağımsız milletvekili adayı Seyyit Haşim Haşimi, geçtiğimiz günlerde sokağa çıkma yasağı ilan edilen ve şiddetli çatışmalar yaşanan Sur ilçesini gezdi. Haşimi, siyasette yaşanan krizlerin çatışmalı ortama neden olduğunu kaydetti.
Diyarbakır bağımsız milletvekili adayı Seyyit Haşim Haşimi, seçimlerin yaklaşması ile birlikte çalışmalarını yoğunlaştırdı. İlçe ilçe, mahalle mahalle, köy köy ve sokak sokak gezen Haşimi’nin son durağı geçtiğimiz günlerde sokağa çıkma yasağı ilan edilen ve şiddetli çatışmalar yaşanan merkez Sur ilçesi oldu. Burada esnaf ve vatandaşları ziyaret eden Haşimi, ilçedeki tahribatı da yerinde inceledi. Haşimi, çatışmalı ve zor bir dönemden geçildiğini belirterek, “Son zamanlarda bölgede yaşanan çatışmalı ortam tabiî ki zor bir döneme de zemin hazırladı. Biz akan kanın durması bağlamında geçmişte çok büyük çabalar ve duruş sergiledik. Ve bunda da başarılı olduğumuza inanıyorum. Özellikle son dönemlerde siyasette ciddi anlamda krizler ortaya çıktı. Bu krizlerde çatışmalı ortamı beraberinde getirdi. Roboski, Kobani ve akabinde Diyarbakır’da yaşanan patlamalar süreci tamamen tıkadı diyebiliriz. AK Parti genel siyasetinden dolayı seçimi kaybetti. ‘Krizleri aşamadılar, tıkandılar” dedi.
“HÜR İRADE, KÜRT TEMSİLİYETİ VE SAĞDUYULU BİR SES”
Bağımsız aday olarak seçime girdiğini ve kendisine üç ilkeyi şiar edindiğini anlatan Haşimi, “Bunlardan ilki, hür irade, ikincisi Kürt temsiliyeti, üçüncüsü ise sağduyulu bir sestir. Bunlar olmadan siyaseti de kendi bağlamımda yürütemem. Bölgede insanlar birazcık huzur istiyor. Siyasetteki kapışmalar kısır döngüden ibarettir. Ben 35 yıldır siyaset yapıyorum. Bu siyaseti yaparken de, dürüst ve ilkeli yaptım. Ben öncelikle Müslüman bir Kürdüm ve Nakşiyim. Siyaseti lekesiz bir şekilde şu ana kadar yürütüyorum. Ve her zaman da yürüteceğim” diye konuştu.
“YÜKSEK SEÇİM KURULU SUÇ İŞLİYOR”
Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) oy pusulasında bağımsız adaylara ayırdığı yeri eleştiren Haşimi, şunları kaydetti:
“YSK açık bir şekilde hukuku çiğnemiş ve suç işlemiştir. Diğer partilerin seçim pusulaları büyük puntolarla işaretlenirken, bağımsızların neden kibrit kutusu kadar. Onlar insan da biz insan değimliyiz? Hukuken suç işlenmiştir. Bu konuyu gerekirse anayasa mahkemesine taşıyacağım. Bunu bir tarafa bırakalım ne bir siyasi parti ne de YSK’nın yetkililerinden bir Allah’ın kulu çıkıp bu haksızlığa dur demiyor. Partilerin yanlış politikalarına hürmet etmiyorum ama tabanlarına hürmet ediyorum. Ama yaptıkları yanlışlara da yanlış diyorum. 100 oyda alsam, 500 bin de alsam her bir oyun başımın üstünde yeri vardır. Vereceğiniz oylar barışın da kilidini açacaktır. Bir an önce barış olsun ki, başka insanlar ölmesin.”
Açıklamalarının ardından ilçedeki gezisini sürdüren Haşimi, taziye evlerini de ziyaret ederek, hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Diyarbakır haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Diyarbakır ilinden Haşimi, Sur İlçesini Gezdi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Ekim 2015 tarihinde saat 11 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Haşimi, Sur İlçesini Gezdi haberi güncellenecektir.

  DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   04:49
  • Guneş
   06:25
  • Öğle
   12:15
  • İkindi
   15:19
  • Akşam
   17:44
  • Yatsı
   19:08
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı