Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Haşim Kılıç'tan Balyoz değerlendirmesi

  AA
  22 Eylül 2012 - 10:54Son Güncelleme : 22 Eylül 2012 - 12:44

  Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Balyoz Davası'nda alınan karara ilişkin, “Ne zaman ki bu karar, Yargıtay tarafından onanır ve kesinleşir ancak ondan sonra Anayasa Mahkemesi'ne, eğer bir temel haklarda ihlal varsa, bize gelebilir” dedi.

  Kılıç, Anayasa Mahkemesi'nde bireysel başvuru konusunda bilgi vermek üzere televizyonların Ankara temsilcileriyle bir araya geldi.

  Toplantıda soruları yanıtlayan Kılıç, Balyoz Davası'nda verilen kararın, kesin olmadığını, temyiz aşaması bulunduğunu hatırlatarak, devam eden bir davayla ilgili düşüncelerini söylemesinin doğru olmayacağını belirtti.

  Kararın, Yargıtay süreci tamamlanmadan Anayasa Mahkemesi'nin önüne gelmesinin mümkün olmadığına işaret eden Kılıç, “Ne zaman ki bu karar, Yargıtay tarafından onanır ve kesinleşir. Ancak ondan sonra Anayasa Mahkemesi'ne,eğer bir temel haklarda ihlal varsa bize gelebilir. Aksi halde olmayacak tabii” diye konuştu.

  Tutukluluk konusunun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) farklı değerlendirildiğine dikkati çeken Kılıç, “Tutuklulukla temyiz sonunda kesinleşmiş bu kararları birbirinden ayırmış AİHM. Eğer tutukluluğa yapılan itiraz reddedilirse AİHM bunu kesinleşmiş karar olarak kabul ediyor ve onu incelemeye alıyor. Peki Türk Anayasa Mahkemesi, ne yapacak? Bunu bilmiyorum, çünkü o iki bölümde görev alan bir kişi değilim. Ben bu arkadaşların dışında onların başkanı olarak göreve alan ancak o yargılamaya katılmayan biriyim. O dairelerde duruşmalara katılmadığım için nasıl bir tavır sergileyeceğini bilmiyorum” dedi.

  Kararın kesinleşmesinin ardından incelemeye alınacağını, ihlal varsa bunun gereğinin yerine getireceğini anlatan Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Bu mahkemenin kararı. Bunu kesinleşmiş bir karar olarak da kabul etmeyebilir, Avrupa Mahkemesi'nden farklı olarak. O takdirde tabii bir inceleme söz konusu olmayacak. Ama tekrar altını çiziyorum bu konu tamamen iki bölümde görev alan arkadaşlarımızın içtihatlarıyla şekillenecek. Tutuklulukla ilgili eğer bu kesinleşmiş bir karar olarak nitelendirilirse. Hemen hemen her ay biliyorsunuz bu konuda karar veriliyor. Hem tahliye talebinde bulunuyor bu talep ilgili mahkemece reddediliyor. Daha sonra itirazen gidiyor orada da reddedildiği taktirde kesinleşmiş oluyor. İsterse her ay getirebilir. Ama bu mahkeme kabul etmek kaydıyla. Tekrar altını çiziyorum bu çok önemli.”

  Kılıç, başka bir soru üzerine, Balyoz Davası'nın Yargıtay'da temyiz edilmesi ve Anayasa Mahkemesi'ne başvurulması halinde, bu konuda bir duruşma yapabileceğini kaydetti.

  Haşim Kılıç, Anayasa Mahkemesi'ne toplu davalarda yapılan bireysel başvurular değerlendirilirken, davanın geneli üzerinden değil başvuran kişi açısından kararların verileceğini dile getirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı