Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Haşim Kılıç: Yeni Anayasa çalışmalarını Meclis Başkanı organize etsin

  (a.a.)
  01 Ekim 2007 - 21:09Son Güncelleme : 01 Ekim 2007 - 21:16

  Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç, yeni anayasa çalışmasına ilişkin izlenen yönteme itirazı olduğunu ifade ederek, “Yakışanı, şık olanı, yeni anayasa çalışmasının Meclis Başkanlığınca organize edilerek, koordine edilmesidir” dedi.

  Kılıç, TBMM'de yeni yasama yılının başlaması dolayısıyla verilen resepsiyonda, gazetecilerin sorularını yanıtladı.
  Gazetecilerin, yeni anayasa çalışmasına ilişkin Hükümetin izlediği yöntemi nasıl bulduğunu sormaları üzerine Kılıç, izlenen yönteme itirazı olduğunu söyledi. Yeni Anayasa çalışmasının Meclis Başkanlığınca koordine edilmesinin daha isabetli olacağını ifade eden Kılıç, “Yakışanı, şık olanı, yeni anayasa çalışmasının Meclis Başkanlığınca organize edilerek, koordine edilmesidir. Bunun yapılmamış olması, hiç yapılmayacağı anlamına gelmiyor” diye konuştu. Kılıç, Meclis Başkanlığının bu konuda izleyeceği yöntemi kendisinin belirleyebileceğini söyledi.

  Anayasa değişikliğine ilişkin taslak metnin kendilerine gönderilmesinden sonra, hem Anayasa Mahkemesini ilgilendiren hem de Anayasanın geneliyle ilgili konularda görüş bildireceklerini ifade eden Kılıç, en çok söz söyleyeceklerden birinin, Anayasa Mahkemesi olduğuna işaret etti. Kılıç, “Biz metni bekliyoruz” diyerek, metni gördükten sonra daha sağlıklı değerlendirme yapacaklarını söyledi.

  “İÇTİHATLAR DA DEĞİŞİR”

  Bir gazeteci, YÖK Başkanı Erdoğan Teziç'in, “Yükseköğretim kurumlarında uygulanmakta olan türban yasağının, yüksek mahkemelerin ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararlarıyla oluşan bir hukuki durum olduğu; Anayasa'da kılık kıyafet serbestliğini öngörecek bir düzenleme yapılmasının hukuken mümkün olamayacağı” yönündeki açıklamasını hatırlatarak, “Bu konuda ne düşündüğünü ve yeni düzenleme yapılıp yapılamayacağını” sorduğu Kılıç, bu konuda çeşitli görüşler bulunduğunu söyledi. Yargıçların, içtihatlarını Anayasa ve yasalara göre yaptıklarını ifade eden Kılıç, “Ana dayanağı değişirse, içtihatlar da değişir” dedi. Bu değerlendirmeyi türban için yapmadığını, genel bir hukuk kuralını dile getirdiğini vurgulayan Kılıç, “Türban konusunda şimdi bir şey söylemek istemiyorum” dedi.
  Kılıç, bir başka soru üzerine, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini de içeren ve referanduma sunulan anayasa paketiyle ilgili yetkinin YSK'da olduğunu söyledi.

  Anayasa Mahkemesi başkanlık seçimine ilişkin soru üzerine Kılıç, 5 Ekimdeki Yüce Divan duruşması sonrası, başkanlık seçim sürecine yeniden başlayacaklarını kaydetti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı