Gündem Haberleri

  Hashası hastalık ve tam saha baskı kuruttu

  Çetin AYDIN / İSTANBUL
  07.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye’de ele geçirilen eroin yarıya düştü. Narkotik yetkililerine göre bunda Afganistan’daki haşhaş bitkisinin hastalanması, Türk ve İran polisinin sürekli baskısı, ‘Tilki Selim’ gibi isimlerin yakalanmasının rolü büyük.

  TÜRKİYE’de 2009 yılında 16 ton eroin ele geçerken, 2010’da bu rakam 9 tona düştü. Bu düşüş İstanbul’u da etkiledi. İstanbul’da 2009’da 814 operasyonda 4 ton 791 kilo eroin ele geçerken, bu rakam geçen yıl 758 operasyonda 3 ton 507 kilo eroin oldu. Narkotik yetkililerine göre bu düşüşün sebepleri şöyle:

  İran tedbirleri işe yaradı

  ? Afganistan’daki haşhaş bitkisi hastalığa yakalandı. Tarlalardaki haşhaş olgunlaşamadan kurudu. Bu da üretimin dibe vurmasına neden oldu.
  ? İran özellikle geçen yıl uyuşturucuyla mücadelede sert tedbirler aldı. Afganistan’dan uyuşturucu kaçakçılarının kullandığı sınır güzergâhlarına hendek kazdı ve dikenli tellerle geçişleri kapatmaya çalıştı. İzinsiz sınır geçişlerinde güvenlik güçlerine ‘Vur’ emri verdi. İran, ülke içindeki güzergâhlarda da uyuşturucu kaçakçılarına sert darbeler vurdu.
  ? Türkiye’de uyuşturucu sevkiyatını yönettikleri iddia edilen Hurşit Yavaş, “Tilki Selim” lakaplı Selim Işık ve İlhan Orhan gibi isimler adamlarıyla birlikte yakalandı. Operasyonda Rusya’ya kaçan Ersin Zorluer’in ekibi gözaltına alındı.

  Eroin fiyatı 2 katına çıktı

  Avrupa’ya giden uyuşturucu miktarında yaşanan ciddi azalma fiyatlara da yansıdı. Avrupa ülkelerinde eroinin fiyatı 2 katına çıktı. En yüksek rakam İngiltere’de. Üretim ve sevkiyatta yaşanan sorunlar eroinin saflık oranını etkiledi. Bazı maddeler eroinin içine konularak miktar yükseltilmeye çalışıldı.

  Kokainde ciddi artış var

  Hashası hastalık ve tam saha baskı kuruttu

  AFGAN güvenlik güçlerinin ve Türk polisinin ciddi mücadele verdiği eroindeki düşüşün tersi kokainde yaşandı. İstanbul Atatürk Havalimanı civarında 2009’da 72 kilo kokain ele geçirilirken, geçen yıl bu rakam 264 kilo oldu. 264 kilonun yüzde 95’i transit geçen kuryelerden elde edildi. Kuzey Amerika ve Afrika’dan Avrupa’ya giden kuryeleri Profil Risk Analizi’yle tespit eden ekipler, bu rakamın 35 kilosunu kuryelerin midesinde buldu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı