Gündem Haberleri

  Haşemalı saldırı Meclis'te

  ANKA
  18.08.2006 - 15:56 | Son Güncelleme:

  İzmir'in Karaburun ilçesinde haşemalı-tesüttürlü kişilerin, tatilde bikini giydiği için bir gazeteciye ve çocuğuna saldırmasını Meclis'e taşıyan CHP, olayın, "Gavur İzmir" diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sözleriyle ilişkisi olup olmadığını hükümetin açıklamasını istedi.

  CHP İzmir Milletvekili Ali Rıza Bodur, Hürriyet Gazetesi muhabiri Gülden Aydın'ın kızıyla birlikte tatilini geçirdiği Karaburun'da, haşemalı-tesettürlü bir grup tarafından, "Bikini giyen pislikleri istemiyoruz, gideceksiniz buralardan" diyerek saldırmasını soru önergesi konusu yaptı.

  BİR HEDEFE DÖNÜK STRATEJİNİN BAŞLANGICI MI?

  İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na önerge veren Bodur, Aksu'nun durumdan haberdar olup olmadığını, Karaburun Jandarma Komutanlığının yürüttüğü incelemenin hangi aşamada olduğunu, "Bikini giyen pislikleri istemiyoruz, gideceksiniz buralardan" diyen kişinin kimliğinin saptanıp saptanmadığının açıklanmasını istedi. Saldırganın eşgaline benzemeyen ancak karakola giden İ.H.B.'nin akademik titrinin doçent mi yoksa profesör mü olduğunu, TSE yönetim kurulunda bulunup bulunmadığını da merak eden CHP'li Bodur, "Başbakan'ın 'Gavur İzmir' diye nitelediği İzmir'de böylesine saldırıların; bir hedefin gerçekleştirilmesine dönük bir stratejinin başlangıcı olup olmadığına dair elinizde herhangi bir istihbarati belge ya da bilgi bulunmakta mıdır?" diye sordu.

  İZMİR, HAŞEMALILARIN KURTARILMIŞ BÖLGESİ Mİ OLACAK?

  CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin ise Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'a aynı konuyu önerge olarak yöneltti. Ersin'in Bakan koç'a yönelttiği sorular şöyle: "İzmir'in dünyaca tanınan tatil beldelerini haremlik-selamlık uygulamalı Yeşil Sermayenin turizm bölgesi haline mi getireceksiniz? İzmir'in tatil beldeleri, haşemalı-tesettürlü kişilerin ve grupların kurtarılmış bölgesi mi olacak?"

  ÖZYÜREK: LARA PARK TAHSİSİ İPTAL EDİLSİN

  Bu arada CHP Genel Başkan Yardımcısı, Mersin Milletvekili Mustafa Özyürek de Antalya Lara'daki Kent Park'ın Fettah Tamince'nin UDE Yatırım isimli şirketine tahsisiyle ilgili olarak Başbakan Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. 3 bin 500 dönümlük alanı kapsayan Lara Park'ın ince kumu ve endemik bitkileri dolayısıyla 1992'de SİT alanı ilan edildiğini anımsatan Özyürek, 70 bin metrekare inşaat yapılmak amacıyla Lara Park'ın tahsisisinin gittikçe beton yığını haline gelen Antalya'nın doğal yapısına darbe indirilmesine yol açacağını belirtti. Lara Park'ın yapılmasıyla Lara turizm potansiyelinin zarar görüp görmeyeceğini Başbakan Erdoğan'a soran Özyürek'in diğer soruları da şöyle: "Lara Park'ın tahsisinin Rixos otellerinin sahibi Fettah Tamince'nin şirketi UDE Yatırım'a yapılması, sizin aynı kişiye ait villada tatil yaptığınız günlere rastlamasının yol açtığı şaibe iddiaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Bir başbakanın devletten iş ve ihale alan işadamlarının villasında tatil yapmasının siyasi ahlakla bağdaşmadığı görüşüne katılıyor musunuz? Bir başbakan olarak işadamları ile içli dışlı ilişkilerinizin yol açtığı şaibe iddiaları karşısında Lara Park'ın tahsisini iptal etmeyi düşünüyor musunuz?"

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı