Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hasdal’da emekli töreni

  Ali DAĞLAR
  03.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Balyoz davası tutuklusu olan ve Yüksek Askeri Şûra’da emekli edilen 14 general ve amiral, çarşamba günü Hasdal Askeri Cezaevi’nden Silivri Cezaevi’ne nakledilecek. 30 Ağustos itibariyle resmen emekli olan askerler için Hasdal’da bir tören düzenlendi. Tutuklu subayların eş ve çocuklarından gelen mesajların da okunduğu törende duygusal anlar yaşandı.

  SON Yüksek Askeri Şûra’da (YAŞ) emekli edilen Balyoz davası tutuklusu 14 general ve amiral, Silivri Cezaevi’ne nakilleri öncesinde Hasdal Askeri Cezaevi’nde alternatif emeklilik töreni düzenledi. Önceki gün yapılan törende, tutuklu subayların eş, çocuk ve akrabalarından alınan mesajlar okundu. 30 Ağustos itibariyle resmen emekli olan general ve amiraller çarşamba günü Silivri’ye nakledilecek. Hürriyet, törende okunan mesajlardan ikisine ulaştı. Bunlardan biri, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Plan ve Prensipler Başkanı iken tutuklanan, “Osmanlı 20’nci yüzyıla (düşman kuvvetlerce yakıldığı için) donanmasız girdi. Türkiye Cumhuriyeti de 21’inci yüzyıla, bu dava nedeniyle (Balyoz) donanmasız girmiştir” diyen emekli Tümamiral Cem Gürdeniz’in eşi Rengin Gürdeniz’in mesajı. Diğeri ise tutuklandığında Güney Deniz Saha Komutanı olan Koramiral Kadir Sağdıç’ın eşi Selver Sağdıç’ın yazdıkları. Hazırlığı 2 hafta süren ve 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde yapılan törende, okunan mesajlar şöyle: /images/100/0x0/55ea1e98f018fbb8f86c6bee

  Güzel geleceğin diyeti olsun

  “Sevgili Cemciğim. Dile kolay, tam 30 sene kederde, tasada, sevinçte, mutlulukta beraberdik, ama maalesef tam da yanında olmam gereken bugün, senden uzaktayım sadece. Normal koşullarda hangi rütbende emekliliğini tadacaktık bilemiyorum. Sadece hayal ediyorum. Sen o bembeyaz üniformanın içinde, bense en şık döpiyesimle, el ele tutuşarak Deniz Kuvvetleri’ndeki toplantı salonunun merdivenlerinden çıkıyoruz. Her zamanki müthiş hatipliğinle yazdığın veda yazısını okurken herkesi duygulandırıyor, belki de gözlerden iki damla gözyaşı akıttırıyorsun. Bense arkada hep yaptığım gibi seni gururla seyrediyorum. Bugün fazlasıyla hak ettiğiniz, hayal ettiğim bu emeklilik töreninden sizleri mahrum bırakanları hiç affetmeyeceğim. Her zaman söylediğin gibi, 11 Şubat 2011’de lekesiz, tertemiz çıkarıp, gardıroba astığın üniformanı doğru zamanda, doğru yerde olmanın verdiği huzurla bugün ebediyete terk ediyorsun. Ümit ediyorum, bütün bu çekilenler, ülkemizin güzel geleceğinin diyeti olsun ve  bu son mağduriyet sizleri bize kavuştursun, hayatımıza kaldığımız yerden eskisinden daha huzurlu, mutlu, daha umutlu olarak devam edebilelim. Tanrıdan başka hiçbir isteğim yok. Bu töreni hazırlayan ve bu güzel fikirle, bizlerin de sizlerin aranızda olmamızı sağlayan tüm kader arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Seni çok seviyorum.”

  Dik duruşun bize güç verdi

  “Sevgili eşim, bu çok önemli gününde senin yanında olamadığım için değişik duygular içindeyim. Geçmiş yıllarda birçok katılış ve ayrılış törenlerini birlikte yaşadık. Bu zamansız emeklilik bizler için çok hazin ve duygu dolu oldu. Senin çok küçük yaştan beri özenle taşıdığın beyaz elbiseye, erken ve çok haksız yere veda etmek zorunda bırakılman, bu ülke için bir kayıptır. Bu benimle beraber birçok insanın ortak duygusudur. Bilirsin ki seninle hep gurur duymuşumdur, bu süreçte bu kadar haksızlıklarla mücadele etmek zorunda kaldığın halde, dik duruşun bize güç verdi ve ayakta tuttu. Başarıyla tamamladığın her görevini senden sonra gelen genç arkadaşına teslim ederken, yaşadığın hüznü ve başarmış olmanın verdiği huzuru ancak seni yakından tanıyan hissedebilirdi. Yeni görevlere ne kadar aşk ve heyecanla başladığını görmek, beni de ayrıca heyecanlandırırdı. Komodorluk görevinde, evinden 326 gün uzak kalarak rekor kırdığın günler ve buna benzer birçok günü, ben kendi adıma bu ülkeye helal ediyorum. Bundan sonra sadece seni yanımızda görmeyi arzu ediyor ve seni çok özlemiş olarak ailece bekliyoruz. Seni çok seviyorum.”

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı