Hasattaki gecikme üzüm ihracatını olumsuz etkiledi

A.A.
26.08.2009 - 10:40 | Son Güncelleme:

Mersin'in Tarsus ilçesinde geçtiğimiz yıllarda bilinçli yapılan ve kayıt altına alınan üretimle rekoltesi iki kat artan üzüm ihracatı hedefinin, bu yılki hasadın hava koşullarına bağlı olarak gecikmesiyle 100 bin tonda kalmasının beklendiği bildirildi.

Tarsus Ziraat Odası Başkanı Ali Ergezer, yaptığı açıklamada, yöre çiftçisinin 200 bin dönümü bulan alanda yaptığı üzüm üretiminde bu yıl rekoltenin 420 bin düzeyinde beklendiğini söyledi.

Geçtiğimiz yıl 350 bin tonun üzerinde elde edilen ürünün 160 bin tona yakınının, çoğunluğu Almanya ve Rusya olmak üzere Hollanda, Avusturya ve Türk Cumhuriyetlerine ihracat edildiğini anımsatan Ergezer, bu yılki hedefe ulaşamamanın üzüntüsünü yaşadıklarını kaydetti.

Ergezer, bu yıl 200 bin ton ihracat yapmayı beklerken bu rakamın yarısında kaldıklarını belirterek, “Yağışların uzun sürmesi, hava sıcaklığının da aniden artması 1 Ağustosta bitmesi gereken hasadı 10 gün erteledi. İzmir'de ise hasadın zamanında yapılması ve ihracatçı firmalara satışın bizden daha erken yapılması hedefimizi olumsuz etkiledi” dedi.

Yörede, Yalova İncisi, Ergin Çekirdeksiz, Kardinal ve Tarsus Beyazı gibi üzüm çeşitlerinin yanı sıra yeni bir İtalyan çeşidinin üretiminin de yapıldığını anlatan Ergezer, şöyle konuştu:

“Yöremizden daha çok Yalova İncisi ve Ergin Çekirdeksiz üzüm ihraç ediliyor. Hasat dönemi, önümüzdeki günlerde bu yeni İtalyan çeşidinin toplanmasıyla sona erecek. İhraç edilemeyen ürünleri yurt içinde tüketiciye sunarken 20 bin tona yakını ise Tarsus'taki Suma Fabrikası'na satıldı. İhraçlık ürünler kilosu 2,5 liradan satılırken, ihraç edilemeyen 100 bin tonda üretici kiloda 70-80 kuruş zarar etmiş oldu.”

Ergezer, deneme aşamasındaki yeni İtalyan çeşidinin tutulması halinde üretim alanını artırma çabalarına katkı sağlayacağını da söyledi.

Diğer bazı sebze ve meyvelerin üretiminde de Avrupa standartlarının üzerine çıkmanın haklı gururunu yaşadıklarını belirten Ergezer, ihracat alanını genişletmeye yönelik çabalarının artarak sürdüğünü kaydetti.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı