ANKARA HABERLERİ

‘Hasarlı sperm kısırlık sebebi’

Hürriyet Haber
29.04.2017 - 14:03Son Güncelleme :

Kısırlık tedavisinde baş döndürücü yenilikler yaşandığını belirten Centrum Tüp Bebek Merkezi’nden Prof. Dr. Recai Pabuçcu, hava kirliliği, sigara kullanımı, GDO’lu gıdalar ve toksik sanayi atıkların gibi sebeplerle kısırlık oranlarının giderek arttığını kaydetti.

Hürriyet Haber

Erkek nedenli kısırlıkta artışa sebep olan sperm DNA hasarlanması hakkında bilgi veren Pro. Pabuçcu şunları söyledi:
“Bu durum, olgun sperm hücrelerinin içerdiği genetik maddenin yapısındaki bozulmaya bağlı ortaya çıkmakta ve döllenme sorunları başta olmak üzere birtakım olumsuz sonuçları beraberinde getirmektedir. Spermin DNA hasar oranı önemli olmakla birlikte, çocuk sahibi olamama ile birlikte tekrarlayan düşükler en fazla göze çarpan sonuçlardır. Sadece 1 kez verilen sperm örneğinden bakılarak, yaklaşık 1-2 saat içerisinde hasar tespiti yapılabilir. Hasarsız spermlerin bulunduğu testis bölgesinden özel yöntemler ile toplanan olgun sperm hücreleri ile uygulanacak mikroenjeksiyon işlemi ile başarılı gebelikler elde edilmektedir.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden ‘Hasarlı sperm kısırlık sebebi’ hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Nisan 2017 tarihinde saat 14 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ‘Hasarlı sperm kısırlık sebebi’ haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı