Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hasankeyf'te kazılar başladı

  Hürriyet Haber
  17 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 17 Temmuz 1999 - 00:01

  Batman'ın Hasankeyf İlçesi'nde GAP kapsamında yer alan Ilısu Baraj Gölü'nün yapılmasıyla sular altında kalacak olan tarihi eserlerin kurtarılması için 7 yıl aradan sonra yeniden kazı ve kurtarma çalışmalarına başlandı.

  Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde iki arkeoloğun teröristlerce öldürülmesinden sonra 7 yıldır duran çalışmalar, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Oluş Arık başkanlığında, 6'sı uzman 118 kişilik ekiple yapılıyor. Çalışmalara bölge halkından yaklaşık 100 kişi de katılıyor.

  Kazı Başkanı Prof. Arık, Hasankeyf'in en az Efes kadar önemli tarihi mirasa sahip olduğunu belirterek SİT alanı içerisinde bulunan eserlerin gün ışığına çıkarılması gerektiğini söyledi. Prof. Arık, ‘‘Buradaki çalışmalar ancak 50-60 yılda tamamlanabilir. Efes'teki kazı çalışmalarının süresi de 100 yılı aşmıştı. Burada İslami devir, erken İslam, Hıristiyanlık ve büyük dinler öncesi Asur, Urartu dönemlerinin eserleri var. Hasankeyf, bugün Türkiye kimliğinin doğuş yerlerinden biridir. Harabelerde Asya'dan, Mezopotamya'dan ve batıdan gelen 3'lü kültür dalgalarının düğüm noktası mevcut’’ dedi.

  Tarihi ilçenin yerinde korunması ve yerinde değerlendirilmesi gerektiğini çünkü taşınabilir eser sayısının çok az olduğunu kaydeden Prof. Arık, şöyle devam etti:

  ‘‘Hasankeyf'in su altında kalmaması lazım. Ancak sular altında kalmasına razı olacaksak, ayrı ayrı büyük projelerin devreye sokulması lazım. En iyi ihtimalle taşınacak eserlerin 8 yılda naklini gerçekleştirebiliriz. Ancak bugünkü gibi 3-5 kuruşluk ödenekle Hasankeyf kurtarılamaz. Şu anda ne değerlere sahip olduğumuzu bilmeden kaybetme tehlikemiz var. Baraj olsun olmasın, bu çalışmaların yapılması lazım. Barajın yapımına bu yıl başlanırsa 9 yıl sonra burası sular altında kalır. Bunun için çok kısa süre var. En azından taşınabileceklerin kurtarılması lazım.’’  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı