"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Hasan Âli Yücel ölümünün ellinci yılında anılıyor

TÜRK kültür ve eğitiminde yeni bir anlayış yaratan eski milli eğitim bakanlarından Hasan Âli Yücel, İzmir ve Ankara’da bugün yapılacak sempozyumlarla anılıyor.

İzmir Balçova Belediyesi’nin düzenlediği bugün ve yarın sürecek sempozyumda, akademi üyeleri, eleştirmenler, yazarlar onun çeşitli yönleri üzerine konuşma yapacaklar.
Sempozyumdaki konular, 18 oturumda anlatılacak.
İzmir’deki sempozyum saat 09.15’te saygı duruşunun ardından, Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya’nın, “Neden Hasan Âli Yücel, Neden Sempozyum” konuşmasıyla açılacak, başlangıç konuşmasını YKKED Genel Başkanı Prof. Dr. Kemal Kocabaş yapacak.
* * *
HASAN ÂLİ YÜCEL (1897-1961), bakanlığı sırasında, Türk eğitim tarihinde bir devrimi simgeleyen, Anadolu’nun uzak köşelerinde, köylerde yaşayan çocuklara ulaşan bir eğitim sistemi olan Köy Enstitüleri ile eğitim ve öğretimi büyük kentlerin ve ekonomik durumu iyi olanların tekelinden kurtardı.
Şimdilerde çok kullandığımız kültür politikasının doğru biçimde uygulandığında ne kadar yararlı olduğunu onun icraatı gösterdi. Çünkü dogmaların, saplantıların oluşturduğu bir resmi politika değildi. Onun içindir ki Yücel’in uyguladığı kültür politikası, çağdaş, aydınlanmacı bir anlayışı simgeliyordu.
O enstitüler sayesinde, birçok köy çocuğu arasından, Türk edebiyatının önemli adları çıktı.
Köy Romanı, Köy Edebiyatı’nı yarattı enstitülüler... Anadolu gerçeklerini anlatan yapıtları yazdılar.
Yücel’in kurduğu Tercüme Bürosu, Türk Rönesansı’nın gerçekleşmesi için gerekli kaynakların dilimize çevrilmesini ve dünyanın kültür, edebiyat, sanat kaynaklarını bilen bir kuşağın yetişmesini sağladı.
Milli Eğitim Bakanlığı Klasikleri, bir kuşağın kitaplığının hâlâ temel yapıtları arasında yer alır.
Hem Doğu’yu hem Batı’yı bildiğinden Yücel, iki dünyanın da önemli kitaplarını dilimize çevirtti, böylece tek ayaklı bir kültür tehlikesini giderdi.
Tercüme dergisi de önemli yazıların taze taze dilimize çevrilme işlevini yerine getirdi.
O kitaplar bugün de Hasan Âli Yücel Klâsikler Dizisi olarak İş Bankası Yayınları arasında çıkıyor.
* * *
YÜCEL aynı zamanda iyi bir yazardı.
Edebiyat Tarihimizden kitabı Yakup Kadri Karaosmanoğlu ekseninde, edebiyatımızın önemli bir dönemini, önemli sorunlarını, tartışma alanlarını bize aktarır.
Özellikle, dil devriminin uygulanması konusunda yazılanlar, bugün bile önemini yitirmemiştir.
Hasan Âli Yücel’in eğitimde, kültürde başarılı olmasının nedeni, onun bir edebiyat, bir kültür adamı olmasından kaynaklanır.
* * *
ANKARA Üniversitesi 100. Yıl Salonu’nda da bugün saat 14.30’da Hasan Âli Yücel’in Eğitim, Kültür ve Bilim Dünyamıza Katkıları başlığı altında konuşmalar yapılacak.
* * *
ONU saygıyla anacağız.
Örnek insanların unutulmaması, genç kuşaklara güven ve umut verir.
X