Dünya Haberleri

  Hasan Erçakıca: Papulyas'ın ziyareti sırasında tahrirkar açıklamalar yapıldı

  A.A- Lefkoşa
  31.07.2007 - 16:01 | Son Güncelleme:

  KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca, Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolas Papulyas'ın Kıbrıs Rum kesimini ziyareti sırasında tahrikkar açıklamalar yapıldığını söyledi.

  Erçakıca, düzenlediği haftalık basın brifinginde, Papulyas'ın Kıbrıs Rum kesimine yaptığı ziyarete de değinirken, ziyaret sırasında tahrikkar açıklamalar yapıldığını belirterek, açıklamalarla Kıbrıs sorununu çözmek için Türkiye'nin AB üyesi ülkeler tarafınından sıkıştırılması beklentisinin ortaya konulduğunu ifade etti.

  Erçakıca, Papulyas'ın, “Avrupalı ortaklarımız er ya da geç Kıbrıs sorunuyla ilgilenmek zorundadır” şeklindeki açıklamasının, Türkiye'nin AB sürecinde Kıbrıs konusunun gündeme gelmesi, Türkiye'ye baskı yoluyla Kıbrıslı Türklere, Rumların kendi çözüm planını dayatması beklentisini içerdiğini söyledi.

  Hasan Erçakıca, tüm bu çabaların, Kıbrıs sorununu çözmek yerine BM Çözüm Planını (Annan Planı) ortadan kaldırma hedefi güttüğünü belirtti.

  “TARİH BELİRLENMESİNE HAZIRIZ”

  Erçakıca, Kıbrıs Türk tarafının, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos arasında bir görüşme için tarih belirlenmesine hazır olduğunu da açıkladı.

  Muhtemel görüşmenin verimli ve sonuç alıcı olması için ilgili bütün çevrelerin sürece katkı koyması gereğini kaydeden Erçakıca, şunları söyledi:

  “Talat-Papadopulos görüşmesinin verimli ve sonuç alıcı olması için ilgili bütün çevrelerin bu sürece katkı koyması gerektiği açıktır. Kıbrıs Türk tarafı, bu görüşmelerin etkinliği ve verimliliği üzerinde önemle durmaktadır. Konu ile ilgili bütün çevreleri de görüşmenin yapılması kadar, yararlı geçmesi konusunda da duyarlı olmaya çağırıyoruz.

  Kıbrıs Türk tarafı, önümüzdeki günlerde gerçekleşmesi beklenen Talat-Papadopulos görüşmesinin yararlı olması için gerekli çalışmaları yapmaktadır. Bu görüşmenin Kıbrıs sorununun içinde bulunduğu çıkmazı aşmamıza katkıda bulunması için gereken her şeyi yapmaya kararlıyız.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı