Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hasan Arslan hastaneyi dava edecek

  Ergün AYAZ- Mesut IŞIK/GEBZE (Kocaeli), (DHA)
  02 Aralık 2009 - 16:05Son Güncelleme : 02 Aralık 2009 - 16:05

  İŞ kazasında iki parmağı kopan ve kaldırıldığı Trabzon’daki KTÜ Farabi Hastanesi’nde yapılan ilk müdahalenin ardından sevkedildiği Gebze’deki Anadolu Sağlık Merkezi’nde, özel kaptan çıkan 4 parmağın başkasına ait olduğu anlaşılan Hasan Arslan, yanlışlığı yapanları dava edeceğini söyledi.

  Yanlışlığın anlaşılması üzerine uçakla daha sonra gönderilen kendi parmakları yerine dikilen Hasan Arslan’ı ameliyat eden doktorlar, parmakların işlevini yerine getirip getirmeyeceğinin 10 gün sonra belli olacağını söylerken, yanlışlıkla ona verilen 4 parmağı ise Trabzon’daki diğer hasta “Bundan sonra işe yaramaz” diyerek istemedi.

  Trabzon’un Çarşıbaşı İlçesi’nde, bayramın son günü meydana gelen olayda çalıştığı Dalyan Balık Unu ve Yağı üretim tesislerinde sabah saatlerinde elini helezon makinasına kaptıran 36 yaşındaki Hasan Arslan’ın sağ elinin yüzük ve serçe parmağı koptu. Ambulansla Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’ne kaldırıldıktan sonra parmakların burada dikilemeyeceği anlaşılınca, Hasan Arslan yapılan görüşmeler sonunda Gebze’de bulunan Anadolu Sağlık Merkezi’ne sevkedildi. Özel bir kaba konulan parmaklar da beraberinde gönderildi. Ancak özel kaptan iki yerine dört parmak çıkınca, bunların balık tutarken meydana gelen kazada parmaklarını kaybeden 64 yaşındaki Dursun Ayaz’a ait olduğu ortaya çıktı. Yanlışlık anlaşılınca Trabzon’dan uçakla Hasan Arslan’ın kopan parmakları gönderildi ve yerine dikildi.

  Şu anda Gebze’deki Anadolu Sağlık Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Servisi’nde yatmakta olan ve hala şoku atlatamayan Hasan Arslan şunları söyledi:

  “Hastaneye getirildikten sonra onların yerine dikilmesi için kontrol edildiğinde, özel kaptan iki yerine 4 parmak çıkınca herkes şaşırdı. Bu parmakların bir başka kişiye ait olduğu anlaşıldı. Ardından benim parmaklarım gönderildi. Yerine dikildi. Şu anda serçe parmağımı hissetmiyorum. Belki kaybedebilirim. Eğer bu yanlışlık yapılmasaydı ve parmaklar daha önce dikilmiş olsaydı belki sorun olmayacaktı. Diğer kişi de mağdur durumda kaldı. Onun parmakları da şu anda hala bizim yanımızda duruyor. Doktorlar yaklaşık bir hafta içinde parmaklarımın işlevini yerine getirip getiremeyeceği konusunda kesin bir şey söyleyebilecek. Bu yanlışlığı yapanları kesinlikle dava edeceğim.”

  10 GÜN SONRA BELLİ OLUR

  Operasyonu gerçekleştiren Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç.Dr. Semih Takka ise, “Kopan uzuv vücuda ne kadar yakın ise dikme işlemi için o kadar zaman var demektir” diyerek yerine dikilmesinde gecikme olduğunu hatırlattı. Bu tür olaylarda hastanın sigara içmesi, yaşı, cerrahi ekibin deneyimi ve teknolojik altyapının, mikrocerrahi işleminin başarısını etkilediğini de belirten Doç.Dr. Semih Takka, “Hastanın iki parmağı başarılı bir operasyonla dikildi. Şu an itibarıyla hasta bekleme sürecinde. Sonuçlar ancak 10 gün içinde belli olur” diye konuştu.

  4 PARMAK HALA YANLARINDA

  Hasan Arslan’ın kardeşi Ahmet Arslan ise, büyük bir yanlışlık yapıldığını, kesinlikle şikayette bulunacaklarını söyledi. “Bizim başımıza geldi, başka kimsenin başına gelmesin. Eğer bu karışıklık olmasaydı diğer kişinin parmakları da dikilebilirdi” diyerek bu dört parmağı diğer kişinin artık işe yaramaz diye istemediğini ve halen yanlarındaki özel kapta muhafaza ettiklerini söyledi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı