Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hasan Akkuş yeniden başkan

Halter Federasyonu Olağan Genel Kurulu'nda, Hasan Akkuş 108 oyla yeniden başkanlığa seçildi.

DHA
SON GÜNCELLEME

Crowne Plaza Otel'de gerçekleştirilen genel kurulda 233 delegeden 213'ü oy kullandı. Adaylardan Hasan Akkuş, 108 oy alarak başkanlığını sürdürürken, diğer aday Uğur Günel ise 104 oy aldı. Seçim sonuçlarına göre 1. sandıkta Hasan Akkuş 13, Uğur Günel 25, 2. sandıkta Hasan Akkuş 51, Uğur Günel 39, 3. sandıkta Hasan Akkuş 44, Uğur Günel ise 40 oy topladı.

Bu sonuçlardan sonra mevcut başkan Hasan Akkuş, 4 yıl daha delegelerden görev için süre aldı.

Başkan Hasan Akkuş, yaptığı konuşmada, görevde bulundukları süreç içerisindeki icraatlarını değerlendirerek, “Altyapı çalışmaları sonrasında 30 okulda halter sporu yapılmaya başlandı. Halter yapılan il sayısını 5'ten 25'e yükselttik. Uluslararası arenada ülkemizi her yönüyle tanıtmaya çalıştık. 2010 Dünya Şampiyonası'nın ev sahipliğini aldık” dedi.

Toplamda 2005'te 41, 2006'da 26, 2007'de 56 ve 2008'de de 69 madalya kazandıklarını anımsatan Akkuş, “Söylendiği gibi madalya konusunda başarısız olmadık. Ancak bu dönemde kulüplere ve sporcularımıza fazla destek olamadık. Tüm dünyada halterin çok fazla sponsoru yoktur. Ülkemiz için de bu bir sorun. Kazanırsak aynı yolda devam edeceğiz” dedi.

Diğer başkan adayı Uğur Günel ise sporun en büyük sıkıntısının antrenman salonlarının yetersizliği olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

“En büyük hedefimiz bu eksikliği gidermek. 30 yılık tecrübeme dayanarak söylüyorum, seçilirsek sağlık kurumlarının federasyonumuza sponsor olacağını müjdeleyebilirim. Antrenörlerimiz çok düşük rakamlarla çalışıyorlar. Gelir düzeylerinin artırılması öncelikli hedeflerimiz arasında. Delegelerin yüzde 80'ini oluşturan kulüpler göz ardı edilmemeli. Bugünkü görünümde federasyonlar, milli takımlar için hizmet etmekte. Temiz spor lafla olmaz, bilimsel çalışmayla olur. Halteri eski günlerine döndürmek boynumuzun borcu. 2012 Olimpiyat Oyunları'nda İstiklal Marşı'mızın defalarca okunacağından kimsenin şüphesi olmasın. Hiçbirimizin menfaati ülkemiz ve camiamızın menfaatinden önde değildir.”

Bu arada AK Parti Sivas Milletvekili Hamza Yerlikaya da genel kurulun öğleden sonraki bölümüne katıldı.

İlk defa bir genel kurula geldiğini söyleyen Yerlikaya, “Halter bizim Avrupa ve dünyadaki en büyük madalya depomuz. Tüm halkımızın gururlandığı bir branş” diye konuştu.

Seçimi kazanan Akkuş, sonuçlar açıklandıktan sonra yaptığı konuşmada da umduğundan daha çekişmeli bir seçim olduğunu belirterek, “Burada kaybeden yoktur. Centilmence bir yarış oldu. Hayırlı olmasını diliyorum” dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz