"Kanat Atkaya" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Kanat Atkaya" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Kanat Atkaya

Has Cimbomlu Haso

CUMA gecesi Asmalımescit’in meşhur meyhanesi Yakup’ta Hasan Cemal için sürpriz bir parti vardı. Ama ne parti!

Katılanları saymak gibi bir işe kalkışsam kesin eksik kalır.

Fakat genel havayı almanız için meyhaneci tabiriyle size “serpme” bir liste sunayım:

Aydın Doğan, Okay Gönensin, Vuslat Doğan Sabancı, Ertuğrul Özkök, Amberin Zaman, Hıncal Uluç, Elif Cemal, Mehmet Y. Yılmaz, Tayfun Devecioğlu, Banu Güven, Selahattin Duman, Meral Tamer, Zeynep Göğüş, Osman Ulagay, Ali Bayramoğlu, Ece Temelkuran, Ergun Babahan, Neşe Düzel, Volkan Vural, Cengiz Çandar, Altan Öymen...

Saydığım isimleri 10’la, 15’le çarpın, işte öyle bir ekip.

Şimdi, yazının bu noktasında filmlerdeki santrifüj efekti eşliğinde yaklaşık 1 yıl geriye ışınlanmamız gerekiyor.

* * *

2009, Hasan Cemal’in gazetecilikteki 40’ıncı yılı.

Eşi Ayşe Sözeri Cemal, yaklaşık 1 yıl önce aradı ve “Kanat, Yakup’ta Okay (Gönensin), sen ben ve Ezgi (Başaran) buluşuyoruz...” dedi.

Belli ki Hasan Cemal’i çekiştireceğiz.

Ayşe Hanım “Hasan için bir kitap yapmak” bahsini açtı.

Okay Gönensin’le ben dünyanın en disiplinli çalışan insanları değiliz.

Okay Ağabey gazete patronu da olduğu için hakkında ileri geri konuşmak istemem, bu sebepten sadece kendi adıma “Tembelim” demiş olayım.

Bu sebepten “Nasıl bir katkımız olabilir?” dedim.

Ayşe Hanım “Ezgi çalışkan, disiplinli ve akıllı bir insan. Kitabı onunla ben yapacağız. İsmet Berkan ve Kerem Çalışkan kronolojik bir Hasan Cemal metni hazırlayacak. Okay bizi yönlendirecek. Tasarımı da Bülent Erkmen yapacak. Sana gelince...

Katkı istesem de gelmeyeceğini bildiğim için bu buluşmayı istedim. Tembelliğinle ayak bağı olma yeter. Bir de haliyle Hasan’a çaktırmıyoruz...”

* * *

Benim için büyük dram süreci bu son cümleyle başlamış oldu.

Hasan Ağabey’den 1 yıl boyunca bu sırrı saklamak, ağzımdan laf kaçırmamak için attığım taklaları Medrano Sirki’nin kadrolu foku atmamıştır.

Kitabın belli bölümlerini yayına hazırlama sürecinde önceden okuduğum için kafam Haso anısıyla dolmuşken maç öncesi buluşmalarımız da enteresan bir boyut kazandı.

Hasan Cemal ve Hasan Cemal anıları arasında sıkışıp kalmışken bir süre sadece Hasan Cemal fotoğraflarından oluşan koca bir çanta ile 1 ay kadar aynı evde yaşamak durumunda da kaldım.

Olay şöyle gerçekleşti.

Fotoğraflar bakması ve kimilerini tarihlemesi için Okay Ağabey’e gitti önce.

Okay Ağabey “Al bunları” dedi ve bana verdi. Malum kendisi patron, sorgulamadım, “Niye bana veriyorsun, tarayıcı mıyım ben? Sorumlu bir insan tipi mi var bende?” demedim.

Kedi Apti şahidimdir, olay aynen böyle gelişti.

Aldım ve eve götürdüm; kitaba gömülmüş çalışan şahıslar “Hiiii! Ne işi var onların sende!” diyene kadar da kedinin ulaşamayacağı bir yerde sakladım.

Yani görevimi layıkıyla yerine getirdim.

* * *

Uzatmayayım. Kitap bitti: “Kırk Yıllık Gazeteci Hasan Cemal”

Gazetecilikte yolu Hasan Cemal’le kesişen Sedat Ergin’den Orhan Pamuk’a onlarca kişi “Has Cimbomlu Haso”yu anlattı kitap için.

Ayşe, Ezgi, İsmet, Kerem harika bir iş çıkardılar ortaya.

Bülent Erkmen döktürmüş, onu ayrıca kutlamak gerek.

Yakup’ta onlarca seveniyle –ki bunların bir kısmı başka koşulda asla ve asla bir araya gelmez, böyle bir köprüdür Hasan Cemal- buluşan sevgili Hasan Ağabey’im çok mutlu oldu.

Geceden dedikodu ve not fışkırdı tabii ki ama meslek sırrına girer.

Yine de gecenin en şık ve en güzel kızının Defne Cemal olduğunu bilmenizde bir sakınca yok.

40 yıl ha?

Aslan Hasan Cemal.

X