Dünya Haberleri

DÜNYA

  Harry Potter'ın yazıldığı sandalye 400 bin dolara satıldı

  hurriyet.com.tr
  07 Nisan 2016 - 13:23Son Güncelleme : 07 Nisan 2016 - 16:39

  J. K. Rowling'in ilk ilk Harry Potter romanını yazarken oturduğu sandalye, New York'ta yapılan bir açık artırmada adı açıklanmayan bir kişi tarafından 400 bin dolara (yaklaşık 1 milyon 140 bin TL) satın alındı.

  Harry Potterın yazıldığı sandalye 400 bin dolara satıldı

  Bu 1930'lardan kalma meşeden yapılma sandalye, yazar Rowling'e şöhret basamaklarını tırmanmaya başlamadan çok önce, Edinburgh'daki mütevazı dairesinde kullanması için bedava verilmiş.

  J K Rowling ilk iki Potter romanı olan "Harry Potter ve Felsefe Taşı" ile "Harry Potter ve Sırlar Odası"nı bu sandalyede oturarak yazmış.

  Sandalye böylece üçüncü kez açık artırmaya çıkmış oldu.

  İlk olarak Rowling sandalyeyi kurduğu vakfa para sağlamak için 2002 yılında açık artırmaya çıkarmıştı.

  'Görünüşe aldanma'

  Önceki sahibi Gerald Gray sandalyeyi 2009 yılında, Harry Potter hayranı olan kızının eBay'de görmesi üzerine satın almıştı.

  Şimdi beklentisinin çok üzerindeki satış gelirinin yüzde 10'unu yazar Rowling'in çocuklar için kurduğu Lumos Vakfı'na bağışlayacağını söylüyor. 

  Harry Potterın yazıldığı sandalye 400 bin dolara satıldı

  Rowling sandalyenin üzerine, vakıf yararına açık artırmaya çıkarmadan önce "Güzel bulmazsın belki/ama görünüşümle tartma beni" ve "Harry Potter'ı bu iskemlede otururken yazdım" satırlarını yazmıştı.

  Sandalye ayrıca yazarın "Baykuş Postası" damgasını taşıyan bir mektubu da eşlik ediyor.

  Mektupta şu satırlar yer alıyor:

  "İskemlemin sevgili yeni sahibi, 1995 yılında biri bana hepsi birbirinden farklı dört iskemle verdi. İçlerinde en rahatı buydu. İşte bu yüzden daktilomun karşısındaki sürekli yerini aldı ve Harry Potter ve Felsefe Taşı ile Harry Potter ve Sırlar Odası'nı yazarken bana destek oldu. Duygusal yanım iskemlenin gidişine üzülse de sırtım memnun."

  Harry Potterın yazıldığı sandalye 400 bin dolara satıldı


  Etiketler: rowling , Harry Potter , sandalye
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı