Gündem Haberleri

  Harry Potter beyne işliyor!

  Hürriyet Haber
  19.07.2007 - 11:12 | Son Güncelleme:

  ABD'de 100'ü aşkın IMAX sinema salonunda gösterime giren Harry Potter serisinin son 20 dakikası geniş IMAX formatında çekildi.

  ABD'de 100'ü aşkın IMAX sinema salonunda gösterime giren Harry Potter serisinin son filmi, Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nın son 20 dakikası geniş IMAX formatında çekildi. Ekrandan dışarı fırlayan üç boyutlu görüntü hissi veren bu son 20 dakikalık kısımda teknoloji, beyindeki nöronlarla ilgili bilimsel çalışmalara dayanan temel algılama hileler için kullanıldı.

  Film ekibi, iki boyutlu çekilen filmin son kısmını, üç boyutlu hale çevirirken, görüntüyü daha güçlü gösteren hileler ve yüksek hızda çalışan bilgisayarlar kullandı. Üç boyutlu görüntüler, nöron biliminin basit bir hilesine dayandırılarak elde edildi.

  İnsan gözü, dünyayı daha sonra beyinde oluşan görüntüsüne göre biraz daha farklı algılıyor, algılanan görüntüleri birleştiren ve görüntüye derinliği katan işlemi ise beyin yerine getiriyor. İki boyutlu görüntüyü üç boyutlu, görüntüye çevirmek için de, izleyiciye, görüntünün birbirinden çok az farklı biçimleri aynı anda gösteriliyor. İki görüntüyü aynı anda alan beyinde görüntüler derinlik kazanıyor.

  Üç boyutlu görüntüyü algılamaya yarayan gözlüklerin önemi de burada ortaya çıkıyor. Polarize ya da elekronik kontrollü bu gözlükler, aynı anda gelen iki görüntüden birini sadece sol gözün, diğerini ise sadece sağ gözün algılamasını sağlıyor. Böyle bir gösterimde üç boyutlu gözlüklerin takılmaması ise; görüntülerin birbiri üzerine geçmesine neden oluyor.

  Harry Potter serisinin bundan önceki filmlerinde iki boyutlu çekim gerçekleştirilirken, bu filmin son dakikalarında üç boyutlu görüntülerin konmuş olması, sihir ve büyücülük gibi fantastik konuları işleyen filmin sevenlerine verilmiş bir hediye olarak değerlendiriliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı