Gündem Haberleri

  Harrison'ın külleri tartışma yarattı

  Hürriyet Haber
  05.12.2001 - 13:50 | Son Güncelleme:

  Beatles grubunun kanserden ölen üyesi gitarist-besteci George Harrison`ın küllerinin Hindistan`ın kutsal nehirlerine serpileceği haberi doğrulanmıyor. Harrison`ın cenazesinin yakılarak Ganj ya da Yumuna ırmağına serpileceğine ilişkin haber hakkında konuşan Varanisi ili polis başmüfettişi Vikram Sing, ``Bu haber sadece medya türetimi`` dedi.

  Harrison`un mensubu olduğu Hint felsefesi kolu Uluslararası KrişnaBilinci Derneği`nin 36 yıllık Hare Krişna tarikatı yetkilisi Aranjit Das, kutsal Varanasi kentinde Harrison`un ruhu için ebedi bilinç yolculuğuna değgin özel törenden haberi olmadığını söyledi.  

  Hindu dininde Tanrı Vişnu, aynı adlı görüngüyle hem Savaş Tanrısı Krişna, hem de Aşk Tanrısı Krişna oluyor.   

  ABD`nin Los Angeles kentinde geçen hafta 58 yaşında ölen Harrison`un cenazesi, mukavva tabut içinde yakılmıştı.  

  Hindustan Times gazetesi, iki gün önceki haberinde Londra`daki kaynaklarına dayanarak, Harrison`ın karısı Olivia ve oğlunun hafta sonunda özel bir uçakla Hindistan`a uçtuklarını bildirmişti.  

   Hindistan`da yayımlanan diğer gazetelerde de Harrison`ın cesedininyakılarak küllerinin Ganj ya da Yumuna nehirlerine serpileceği belirtiliyordu.  

  Harrison için aile çevresinde cenaze töreni düzenlenmiş, ancak bu konuda ayrıntı verilmemişti.  

   Harrison, 1966`da Hindistan`a gelmiş ve burada Hint çalgısı sitar öğrenmişti. Hindistan`da yogayla da ilgilenen Harrison, Maharisi Maheşyogasını grup arkadaşlarına da öğretmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı