GAZİANTEP HABERLERİ

Harran’da Kazı Çalışmaları Sürüyor

IHA
20.10.2015 - 13:48 |Son Güncelleme :

TARİHİ KALINTILARIYLA AÇIK HAVA MÜZESİNİ ANDIRAN ŞANLIURFA'NIN HARRAN İLÇESİNDE KAZI ÇALIŞMALARININ BU YILKİ BÖLÜMÜ TAMAMLANIYOR.

IHA

Tarihi kalıntılarıyla açık hava müzesini andıran Şanlıurfa’nın Harran İlçesinde kazı çalışmalarının bu yılki bölümü tamamlanıyor.
Valilik, kaymakamlık, Harran Belediyesi ve Harran Üniversitesi’nin işbirliğinde gerçekleştirilen kazı çalışmalarının bu yılki bölümü tamamlanma aşamasında bulunuyor. Çalışmalar sona erdiğinde ise Harran’ın Unesco’nun dünya mirası listesine girmesi için önemli bir adım daha atılmış olacak. Kümbet evlerinin yanı sıra adını verdiği dünyanın en eski üniversitesi, birçok medeniyetin izlerini taşıyan kalıntıları, tarihi mabetleriyle paha biçilmez turizm değerine sahip olan Şanlıurfa’nın Harran İlçesi halen Unesco’nun dünya mirası listesine adaylığını sürdürüyor. Kazı çalışmaları ile ilgili bilgi veren Harran Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz, ilçenin tarihi dokusunun gün yüzüne çıkartılması amacıyla yapılan kazıların tamamlanması ile ilçenin tarihi zenginliğinin daha iyi ortaya çıkacağını ifade etti.
KURUMLARLA İŞBİRLİĞİ YAPILIYOR
Harran Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz, tarihi dokuların gün yüzüne çıkarılmasında Şanlıurfa Valiliği, Harran Kaymakamlığı ve Harran Üniversitesi’nin işbirliğiyle kolektif bir çalışma sergilendiğini kaydetti. Tek hedeflerinin Harran’ı dünyaya tanıtmak olduğunu belirten Özyavuz, ortaya çıkartılacak eserlerin, Harran ve Şanlıurfa yerleşimlerinin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmasına çok önemli katkı sağlayacağını savundu. Kazı çalışmalarının halen Ulu Cami, İç Kale ve Harran Höyük’te sürdürüldüğünü hatırlatan Özyavuz, Harran’ın, hem Asur hem de Emeviler döneminde başkentlik yapmış bir kent olduğunu da kaydetti. Başkan Özyavuz, “Burada tarihi mekanlar olduğunu biliyoruz. Ancak bunlara ulaşmak için kazıların uzun soluklu olması gerekiyor. Kazı ve koruma çalışmalarıyla gün yüzüne çıkaracağımız tarihi eserlerle, Şanlıurfa ile birlikte UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alan Harran’ın asıl listeye alınmasını hedefliyoruz” diye konuştu. Harran Ören Yeri Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Önal ise bölgede tarihi eserleri gün yüzüne çıkartılacak çalışmanın Kazının, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca finanse edildiğini kaydetti. Önal, çalışmalara arkeolog, restoratör, akademisyen, sanat tarihçisi, öğrenci ve işçilerden oluşan ekibin katıldığını kaydetti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Harran’da Kazı Çalışmaları Sürüyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Ekim 2015 tarihinde saat 13 48’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Harran’da Kazı Çalışmaları Sürüyor haberi güncellenecektir.

GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ

07 Aralık 2019, Cumartesi
 • İmsak
  05:57
 • Güneş
  07:23
 • Öğle
  12:27
 • İkindi
  14:59
 • Akşam
  17:20
 • Yatsı
  18:41
Sayfa Başı