Eğitim Haberleri

  Harp Okulu başvuru işlemi nasıl yapılacak? Milli Savunma Üniversitesi başvuru şartları neler?

  Hürriyet Haber
  01.05.2017 - 14:44 | Son Güncelleme:

  Harp Okulu başvuru işlemi için detaylar, Milli Savunma Üniversitesi internet sitesi üzerinden duyuruldu. Çeşitli bölümlere yapılacak olan subay ve astsubay öğrenci alımı, Milli Savunma Üniversitesi internet sitesi üzerinden gerçekleştirilecek. Peki, Harp Okulu başvuru işlemi nasıl yapılacak? İşte, Milli Savunma Üniversitesi internet sitesi üzerinden yapılacak olan Harp Okulu başvurusu ve detaylı bilgiler

  Harp Okulu başvuru işlemi 25 Mayıs tarihine kadar Milli Savunma Üniversitesi internet sitesi üzerinden yapılmaya devam edecek. Milyonlarca gencin yakından ilgilendiği Harp Okulu başvuru şartları, YGS puanlarına göre biçimlenecek. İşte, adayların merakla araştırdığı Harp Okulu başvuru işlemi ve detaylı bilgiler 

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 2017 ÖSYS kılavuzunu güncelleyerek Milli Savunma Üniversitesi Harp Okulları başvuru kılavuzunu yayımladı. Başvurular 19 Nisan-25 Mayıs tarihleri arasında yapılacak.

  Milli Savunma Üniversitesi Harp Okulları başvuru kılavuzunda başvuru, seçim aşamaları ve sonrasında uygulanacak kurallara yer verildi. Buna göre 19 Nisan-25 Mayıs arasında Milli Savunma Bakanlığı’nın internet sitesi üzerinde en fazla 21 yaşında olan adayların başvuruları alınacak.

  MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ (MSÜ) HARP OKULU BAŞVURU İŞLEMİ NASIL YAPILACAK ?

  Harp Okulları başvurusu yapacak olan adaylardan YGS puanı talep edilecek. Kara Harp Okulu için YGS 1-2-3-4-5-6 kabul edilirken, Deniz ve Hava Harp Okulu için bu durum YGS 1 ve YGS 2 ile sınırlı olacak. Çağrı yapılacak adayların yaklaşık 2/3’ü YGS 1-2’den, yaklaşık 1/3’ü YGS 4-5-6 puanlarına göre çağrılacak.

  Sınavlara katılan (YGS 1-2 puanlarından en yüksekten başlayarak) birinci tercihi HHO olan adaylardan (birinci tercihler yeterli olmaz ise diğer tercihlere göre) ÖSU eğitimine katılacak aday sayısının 6 katına kadar aday belirlenerek Psikomotor Testine alınır, başarılı olan adaylardan YGS, FYT, Mülakat ve Sağlık Raporu sonuçlarına göre başarı puanları en yüksek puandan itibaren sıralanarak kontenjan miktarı kadar aday ÖSU’ya gönderilir. Başarılı aday sayısı ÖSU kontenjanının altında kalması durumunda aynı esaslarla Psikomotor testine ilave çağrı yapılacak.

  Adaylar tercih ettiği okullara sıralama puanına (LYS, Fiziki Yeterlilik Testi, Mülakat) göre yerleşebileceklerdir. YERLEŞTİRME PUAN TÜRÜ KHO LYS MF-4 ve TM-1,2,3 (En yüksek puan) DHO LYS MF-4 HHO LYS MF-4 olacak.

  HARP OKULLARI BAŞVURUSU HAKKINDA DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

  HARP OKULLARINA BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ

  2017 ÖSYS Sistem Kılavuzu’nun güncellenmiş hali için tıklayınız

  ASTSUBAY MESLEK YÜKSEKOKULU BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

  Astsubay Meslek Yüksekokulu başvurusu, 19 Nisan-25 Mayıs tarihleri aralığında gerçekleşecek. En fazla 22 yaşında olanların başvurabileceği Astsubay Meslek Yüksekokulu başvurusu için YGS'ye katılıyor olma şartı aranacak. Kara Asb.MYO için YGS-1,2,5,6, Deniz Asb.MYO için YGS-1,4,5,6, Hava Asb.MYO için YGS-1,4,5,6, Bando Asb.MYO için YGS-1,2,3,4,5,6 (Konservatuvar liselerinin müzik bölümü için YGS giriş şartı aranmaz.) gerekmektedir. 

  ASTSUBAY MESLEK YÜKSEKOKULLARI’NA BAŞVURU BİLGİLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

  ASTSUBAY MESLEK YÜKSEK OKULU BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ

   

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı