Dünya Haberleri

DÜNYA

  Harp Akademi’li ataşeyi öldürdüler

  Ömer BİLGE / LEFKOŞA
  03 Temmuz 2007 - 00:00Son Güncelleme : 03 Temmuz 2007 - 11:42

  Kıbrıs Rum kesiminde 5 gün önce kaybolan ve dün sabah cesedi bulunan ABD Kıbrıs Büyükelçiliği’nin askeri ataşesi Yarbay Thomas Mooney’in öldürüldüğü kesinleşti. Mooney’in Kara Harp Akademisi mezunu olduğu ve ABD’nin de kayıp albayın bulunması için Genelkurmay Başkanlığı’ndan yardım istediği ortaya çıktı.

  KIBRIS Rum Kesimi’ndeki Amerikan Büyükelçiliği’nden Perşembe günü ayrılan ve 5 gün süren aramalar sonucunda dün sabah ormanlık arazide cesedi bulunan askeri ataşe Thomas Mooney’in Türk Silahlı Kuvvetleri ile yakın ilişkide olduğu öğrenildi. Adadaki üst düzey askeri yetkililerin verdiği bilgilere göre, Yarbay Thomas Mooney, İstanbul Kara Harp Akademisi mezunuydu ve KKTC’ye her geçişinde üniformasına Harp Akademisi brövesini takıyordu. Türkçe’ye hakimiyeti ve yakın ilişkileri nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetleri içinde çok sevilen Mooney Perşembe günü otomobiliyle birlikte ortadan kayboldu.

  KKTC’DEN YARDIM İSTEDİLER
  /images/100/0x0/55ea9fb7f018fbb8f88c28c3
  ABD Büyükelçiliği askeri ataşe yardımcısı Yarbay Scott Miller, diplomatın kaybolduğu aynı gün KKTC’deki Türk askeri yetkilileri arayarak resmi yardım talebinde bulundu. Genelkurmay’ın onay vermesi ile adadaki Türk Silahlı Kuvvetleri alarma geçirildi. Kayıp ataşenin Lefkoşa Türk kesimindeki Metehan sınır kapısından 29 Mayıs tarihinde saat 14.15’te Rum kesimine geçtiği belirlendi.

  Yarbayın otomobiliyle kaybolması nedeniyle helikopterler havadan, sahil güvenlik botları da kıyılarda arama çalışmalarına başladı.

  TURKCELL HATTI KULLANIYORDU

  Yarbay Thomas Mooney, 0533 kodlu bir Turkcell hattı cep telefonu da kullanıyordu. KKTC Turkcell şirketi haberdar edilerek uydudan sinyal sesi arandı. Türk cep telefonu kapalı olduğu tespit edilince en son alınan sinyalin yeri arandı. Sonunda Mooney’in cesedi dün sabaha karşı Lefkoşa’nın Rum kesiminin 45 kilometre kuzey batısındaki Trodos dağı eteklerinde ormanlık arazide bir Rum çiftçiye ait tazılar tarafından bulundu.

  YANSIN DİYE ORMANA BIRAKILMIŞ

  Ataşenin kaybolduğu gün Trodos dağlarında ise, aşırı sıcaklardan kaynaklanan yangın devam ediyordu. Cesedin yangın bölgesine çok yakın bir yere bırakıldığı, katil ya da katillerin ise, ’yanması için’ bu bölgeyi seçtiği tahmin ediliyor. Otomobilinden 150 metre ötede bulunan diplomatın yerinin bulunamaması için aracının takip cihazının kapatıldığı, telefonun da pilinin çıkarıldığı öğrenildi. Mooney’in başında ve bedeninde darp izleri tespit edildiğini belirten ABD askeri ataşe yardımcısı Yarbay Scott Miller ,, ’Öldürüldüğü kesinleşti. Ancak zehirli iğne ile mi ya da aldığı darbeler ile mi öldüğü adli tıbbın araştırması sonucu ortaya çıkacak’ dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı