Gündem Haberleri

  ‘Harmuş kurşuna dizildi’

  Hürriyet Haber
  31.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Suriye rejimine isyan eden askerlerin oluşturduğu Özgür Suriye Ordusu’nun kurucularından olan Yarbay Hüseyin Harmuş’un, güvenlik güçleri tarafından idam edildiği açıklandı.

  Suriye İnsan Hakları Birliği’nin uluslararası ajanslarca doğrulanmayan açıklamasında, “Subay Hüseyin Harmuş’a verilen kurşuna dizilme cezası, Suriye Hava Kuvvetleri istihbarat birimi tarafından geçen hafta infaz edildi” dendi.

  Harmuş, isyanın dördüncü ayı olan geçen haziranda, sığındığı Türkiye’nin Güveççi köyünde AFP’ye yaptığı açıklamayla Şam’ın güvenlik operasyonlarını eleştiren ilk subay olmuştu. Harmuş eylül ayında ortadan kaybolduktan sonra Suriye devlet televizyonunda “itirafları” yayınlanmıştı.

  İnsan hakları örgütü Avaaz’ın temsilcisi Visam Tarif, Harmuş’un 9 PKK’lı karşılığında Suriye’ye teslim edildiğini öne sürmüştü. Yarbayın eşi Gufran Hicazi de CNN’e verdiği röportajda, “29 Ağustos’tan beri onu görmedim. Kocamı bir Türk, Suriye’ye teslim etti” demişti. Türk Dışişleri ise iddiaları “dezenformasyon” olarak nitelemişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı