Dünya Haberleri

DÜNYA

  Harita krizine neden olan profesör konuştu

  ATİNA (A.A)
  09 Temmuz 2007 - 16:36Son Güncelleme : 09 Temmuz 2007 - 16:39

  Türkiye'nin, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı nezdinde, Atina'da geçen hafta yapılan seminerde sunulan ve Türkiye'yi bölünmüş olarak gösteren harita konusunda girişimde bulunduğu öğrenildi.

  Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu bugün Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Haralambos Rokanas'a Türkiye'nin söz konusu olaya ilişkin tepkisini iletti.

  Bu arada, Atina ile Ankara arasında harita krizine yol açan seminerin konuşmacısı Profesör Yannis Mazis, "dost, komşu ve müttefik Türkiye'yi gücendirmek gibi bir niyeti olmadığını" söyledi.

  Profesör Mazis Atina'da geçen hafta düzenlenen "Kriz Yönetimi Atina 2007" adlı seminerde Türkiye'yi bölünmüş olarak gösteren bir harita açmıştı. Bunun üzerine Türkiye'nin Atina'daki Askeri Ataşesi Albay Atilla Şirin toplantıyı terk etmişti. Seminerin açılışına Yunanistan Savunma Bakanı Evangelos Meymarakis de katılmıştı.

  Merkezi Yunanistan'ın Korfu (Kerkira) Adasında bulunan İyonya Üniversitesi'nde görev yapan Profesör Mazis, yaptığı açıklamada, seminerdeki sunumunun "hiçbir art niyet" taşımadığını ve "Türk hükümetinin de iç güvenliği için tehlike olarak nitelediği unsurları dile getirdiğini" söyledi.

  Profesör Mazis şunları söyledi:

  "Sunumumda ayrıca Yunanistan'ın da dost ve komşu Türkiye'nin PKK konusundaki endişelerini paylaştığını vurguladım.

  Bu argümanlarımı akademik anlamda sergilemek için de internette dolaşan ve basında da yer almış olan gayet iyi bilinen bir haritayı kullandım. Bu harita 2006 yılının Eylül ayında Roma'daki NATO Koleji'nde bir Amerikalı Albay tarafından takdim edildi ve Türkiye'nin NATO'ya nota vermesine yol açtı. Bu hususa ve bu haritayı çizen Amerikalı emekli Albay Ralph Peters ile yayımlayan "Armed Forces Journal" dergisinin adlarına da sunumumda yer verdim. Söz konusu haritada İran, Pakistan, Afganistan, Suudi Arabistan, yani neredeyse tüm Orta Doğu ülkelerinin sınırları değişmiş olarak görünüyor. Bu ülkelerin çoğunun temsilcileri de seminerdeydi. Bu haritanın takdim edilmesinin bilimsel nedenlerini, yani bu tür gelişmelerin engellenmesi yönünde yaklaşım geliştirmenin söz konusu olduğunu anladıkları için tepki göstermediler. Türk Askeri Ataşe tarafından anlaşılamadığım için üzüntü duyuyorum. Tekrar dost ve komşu Türkiye'ye saygılarımı vurguluyorum. Bunu ve Yunanistan'ın, Türkiye'nin AB sürecindeki en güçlü destekleyicisi olduğunu zaten seminerdeki sunumumda da söylemiştim."

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı