Dünya Haberleri

  Hariri için 500 bin kişilik saygı duruşu

  A.A.
  14.02.2006 - 16:49 | Son Güncelleme:

  Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta, eski Başbakan Refik Hariri'nin suikast sonucu öldürülmesinin birinci yıldönümünde düzenlenen gösteriye katılanların sayısı 500 bini buldu.

  /images/100/0x0/55eaee7ff018fbb8f89fe9d6
  Fotoğraflar için tıklayın
  Ülkenin her yerinden gelen yüz binlerce kişi, Lübnan bayrakları, çeşitli pankart ve resimlerle Şehitler Meydanı'nı doldurdu. Gösteriye katılanlar, Hariri'nin arabasının bombayla infilak ettiği saat olan 12:55'te bir dakikalık saygı duruşunda bulundu ve ardından Suriye aleyhine sloganlar attı. 

  Hariri'nin oğlu ve siyasi mirasçısı Saad Hariri, çelik yeleğiyle kalabalığa hitaben yaptığı konuşmada, “Lübnan'a karşı, Refik Hariri'ye, Lübnan'ın özgürlüğüne, bağımsızlığına ve saygınlığına karşı komployu bozdunuz” dedi. Lübnanlı güvenlik görevlileri yaklaşık 500 bin kişinin gösteriye katıldığı tahmininde bulunurken, gösteriyi organize edenlerse bu rakamın 1,1 milyon olduğunu iddia ediyor. 4 milyon nüfuslu Lübnan'da bugün tüm okullar, alışveriş ve iş merkezleriyle bankalar kapatıldı.

  Bu arada, Dürzi lider Velid Canbolad, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ı “Şam tiranı” olarak nitelendirdi ve Lübnan Cumhurbaşkanı Emil Lahud'un Baabda'daki başkanlık sarayından, yani görevinden ayrılmasını istedi.
  Canbolad, Lahud'u kıyasıya eleştirdiği konuşmasında, “Suriye rejiminin sembolü Baabda'da oturduğu sürece bağımsızlık, egemenlik olamaz” diye konuştu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı